Category: Sport

Match results 24-09-17

Match results 24-09-17

Argentina – Superliga
FT Godoy Cruz 1:0 Independiente
FT Colon 3:1 Defensa y Justicia
FT Olimpo 0:1 Gimnasia LP
FT Rosario Central 0:4 Banfield
FT River Plate 1:1 Argentinos Juniors
Argentina – Primera B Nacional
FT Flandria 0:1 Agropecuario
FT All Boys 1:0 Santamarina
FT Boca Unidos 0:2 Gimnasia Jujuy
FT Guillermo Brown 3:0 Juventud Unida Gualeguaychu
FT Club Atletico Mitre 1:0 Sportivo Estudiantes
Argentina – Federal A Zona 1
FT Deportivo Roca 1:0 Deportivo Madryn
FT Independiente de Neuquen 2:1 CA Alvarado
FT Ferro Carril Oeste General Pico 2:1 Club Cipolletti
FT Club Rivadavia 2:2 Sansinena BB
Argentina – Federal A Zona 2
FT Gutierrez SC 0:1 San Lorenzo de Alem
FT Desamparados 1:0 Union Aconquija
FT Union Villa Krause 1:2 Juventud Unida Universitario
FT Gimnasia Mendoza 2:0 Deportivo Maipu
FT Huracan Las Heras 0:1 Estudiantes de Rio Cuarto
Argentina – Federal A Zona 3
FT Sportivo Las Parejas 1:3 Central Cordoba de Santiago
FT Atletico Parana 0:0 Gimnasia y Esgrima de Concepcion
FT Defensores de Pronunciamiento 5:2 Sportivo Belgrano
FT Douglas Haig 2:1 CD Libertad
FT Union de Sunchales 0:2 Defensores de Belgrano de Villa Ramallo
Argentina – Federal A Zona 4
FT Altos Hornos Zapla 1:1 Gimnasia y Tiro
FT Juventud Antoniana 1:0 Sportivo Patria
FT Sarmiento de Resistencia 3:1 Guarani Antonio Franco
FT Crucero del Norte 2:0 CA Chaco For Ever
Argentina – Primera B Metropolitana
FT Almirante Brown 0:2 Deportivo Espanol
FT Club Atletico Estudiantes 1:1 Colegiales
Austria – Bundesliga
FT Salzburg 0:0 Austria Wien
Azerbaijan – Premier League
FT FK Qabala 2:1 FK Neftchi
Belarus – Premier League
FT Slavia Mozyr 3:1 Krumkachy Minsk
FT FC Minsk 0:0 FK Vitebsk
FT FK Gorodeya 2:0 Naftan Novopolotsk
FT Neman Grodno 0:1 Torpedo Zhodino
Belgium – First Division A
FT Gent 0:1 Zulte-Waregem
FT Sporting Charleroi 1:2 Club Brugge
FT Standard Liege 2:1 Lokeren
Belgium – First Division B 1st Stage
FT Oud-Heverlee 1:1 KFCO Beerschot-Wilrijk
FT Westerlo 4:0 Roeselare
Bolivia – Primera Division – Clausura Adecuacion
FT The Strongest 1:2 Bolivar
FT San Jose 3:0 Real Potosi
Bosnia-Herzegovina – Premier League
FT FK Krupa 2:0 Borac Banja Luka
FT Siroki Brijeg 1:0 Vitez
Brazil – Serie A
FT Flamengo 1:1 Avai FC
FT Santos FC 1:0 Atletico PR
FT Sao Paulo 1:1 Corinthians
FT Fluminense 0:1 Palmeiras
FT Coritiba 2:3 Botafogo RJ
FT Atletico GO 1:2 Cruzeiro
FT Chapecoense AF 1:0 Ponte Preta
Brazil – Serie B
FT Ceara 2:1 Brasil de Pelotas
Bulgaria – First Professional League
FT Botev Plovdiv 3:0 Lokomotiv Plovdiv
FT Septemvri Sofia 1:4 Ludogorets Razgrad
International – CAF Champions League Final Stage
FT Etoile du Sahel 2:0 Al Ahli Tripoli
Chile – Primera Division Torneo de Transicion
FT Universidad de Concepcion 0:1 Curico Unido
FT O’Higgins 2:1 Palestino
FT Deportes Temuco 1:0 Universidad Catolica
FT Santiago Wanderers 1:3 Audax Italiano
China – Super League
FT Changchun Yatai 0:0 Hebei CFFC
FT Henan Jianye 2:1 Shandong Luneng
China – China League
FT Xinjiang Tianshan 1:3 Meizhou Hakka
FT Beijing Renhe 2:1 Shenzhen FC
Colombia – Primera A Clausura
FT Bucaramanga 2:1 Santa Fe
Pst Patriotas -:- Atletico Junior
FT Once Caldas 0:0 America de Cali
Pst Atletico Huila -:- Alianza Petrolera
Costa Rica – Primera Division Apertura
FT Club Sport Herediano 2:0 Deportiva Carmelita
FT Grecia 0:0 C.S. Cartagines
FT Santos de Guapiles 3:2 Deportivo Saprissa
FT Universidad de Costa Rica 2:1 Guadalupe FC
FT Limon 1:1 LD Alajuelense
FT AD Municipal Liberia 2:2 Municipal Perez Zeledon
Croatia – 1. Division
FT NK Istra 1961 0:0 Dinamo Zagreb
FT Hajduk Split 2:2 NK Lokomotiva
Cyprus – 1. Division
FT Olympiakos Nicosia 0:0 Pafos FC
FT Ermis Aradippou 2:0 Ethnikos Achnas
Czech Republic – 1. Division
FT Karvina 2:1 FC Zbrojovka Brno
FT Vysocina Jihlava 2:1 Banik Ostrava
FT Sparta Prague 3:0 Teplice
Czech Republic – FNL
FT Sokolov 0:1 SK Dynamo Ceske Budejovice
FT Znojmo 2:1 FK MAS Taborsko
Denmark – 3F Ligaen
FT Broendby 10:0 Varde
Denmark – Superligaen
FT AaB 3:1 Lyngby
FT OB 3:1 Randers FC
FT Hobro 1:2 Broendby IF
Denmark – 1. Division
FT Esbjerg fB 1:1 HB Koege
FT Viborg 4:3 FC Roskilde
FT Vendsyssel FF 4:2 Nykoebing FC
FT Fredericia 5:1 Brabrand
FT Thisted 1:1 Vejle Boldklub
FT Fremad Amager 1:0 Skive
Denmark – 2. Division Grp. 1
FT Naestved 1:2 Hvidovre
Denmark – 2. Division Grp. 2
FT Avarta 0:2 HIK
Ecuador – Serie A – Clausura
FT Guayaquil City 0:3 CSD Macara
FT El Nacional 6:0 Fuerza Amarilla SC
FT Deportivo Cuenca 0:2 Emelec
El Salvador – Primera Division – Apertura
FT CD Chalatenango 0:0 CD Audaz
FT CD Sonsonate 2:0 Municipal Limeno
FT CD FAS 1:1 CD Dragon
FT Firpo 2:2 Isidro Metapan
FT CD Aguila 1:3 Alianza FC
England – Premier League
FT Brighton & Hove Albion 1:0 Newcastle United
England – WSL
FT Chelsea Ladies 6:0 Bristol City WFC
FT Arsenal 3:2 Birmingham City
FT Yeovil Town 0:4 Manchester City
FT Reading FC 0:1 Sunderland
England – Championship
FT Sheffield Wednesday 2:4 Sheffield United
England – National League North
FT FC United of Manchester 3:1 Tamworth
Macedonia – Prva Liga
FT FK Sileks 1:0 Pobeda
FT Rabotnicki 1:2 FC Academy Pandev
FT FK Skopje 1:2 KF Shkendija
FT Pelister 0:1 FK Vardar Skopje
Finland – Veikkausliiga
FT PS Kemi 1:1 VPS
FT FC Lahti 1:1 RoPS
FT KuPS 3:2 HIFK
Finland – Ykkonen
FT EIF 1:0 IF Gnistan
France – Division 1
FT Fleury Merogis U.S 0:1 Bordeaux
FT Paris SG 6:1 Lille
FT Marseille 1:4 Montpellier
FT Albi 0:1 ASJ Soyaux
FT Olympique Lyonnais 9:2 Paris FC
France – Ligue 1
FT Saint-Etienne 2:2 Rennes
FT Strasbourg 1:2 Nantes
FT Marseille 2:0 Toulouse
Georgia – Erovnuli Liga
FT Torpedo Kutaisi 1:1 Dinamo Tbilisi
Germany – 1. Bundesliga
FT Hannover 96 0:0 FC Cologne
FT Bayer Leverkusen 3:0 Hamburger SV
Germany – Bundesliga
FT Frankfurt 1:2 SC Sand
FT VfL Wolfsburg 5:0 FF USV Jena
FT SC Freiburg 1:1 Turbine Potsdam
FT Werder Bremen 2:1 MSV Duisburg
FT Bayern Munich 2:0 FC Cologne
FT SGS Essen 1:2 TSG 1899 Hoffenheim
Germany – 2. Bundesliga
FT Darmstadt 3:3 Dynamo Dresden
FT Greuther Fuerth 1:3 Nuernberg
FT Bochum 2:0 Ingolstadt
Germany – 3. Liga
FT Aalen 0:1 Magdeburg
FT Karlsruher SC 2:0 RW Erfurt
Germany – Regionalliga North
FT Eintracht Norderstedt 1:1 Eintracht Braunschweig II
FT FC Germania Egestorf-Langreder 0:1 Altonaer FC 93
FT SSV Jeddeloh 2:0 Oldenburg
Germany – Regionalliga Northeast
FT Germania Halberstadt 2:2 VfB Auerbach
FT ZFC Meuselwitz 4:1 BSG Chemie Leipzig
FT FSV Union Fuerstenwalde 4:1 FC Viktoria 1889 Berlin
Germany – Regionalliga Southwest
FT VfB Stuttgart II 0:3 Wormatia Worms
FT Hoffenheim II 3:2 Stuttgarter Kickers
Germany – Regionalliga West
FT Alemannia Aachen 4:1 Wuppertal
Greece – Super League
FT PAOK Thessaloniki FC 1:0 PAS Giannina
FT AOK Kerkyra 1:1 Levadiakos
FT Panionios 4:1 AE Larissa
FT AEK Athens 3:2 Olympiacos
Guatemala – Liga Nacional Apertura
FT CSD Comunicaciones 5:1 Deportivo Marquense
FT Sanarate 1:0 Guastatoya
FT CD Suchitepequez 1:1 CSD Municipal
Abn Deportivo Malacateco -:- Antigua Guatemala
FT Club Xelaju 4:0 Siquinala
FT Coban Imperial 2:2 Deportivo Petapa
Honduras – Liga Nacional – Apertura
FT Lobos UPNFM 0:1 CD Marathon
FT Real Espana 3:2 Honduras Progreso
FT Platense FC 4:3 CD Motagua
FT CD Vida 1:1 Juticalpa
Iceland – Urvalsdeild
FT Vikingur Reykjavik 0:0 IA Akranes
FT KA Akureyri 2:1 Grindavik
FT Vikingur Olafsvik 1:1 FH Hafnarfjordur
FT Fjoelnir 2:2 KR Reykjavik
FT Stjarnan 1:2 Valur
FT Breidablik 3:2 IBV Vestmannaeyjar
Indonesia – Liga 1
FT Persib Bandung 1:1 Bhayangkara FC
FT Arema 1:1 Persija Jakarta
Israel – Ligat HaAl
FT Maccabi Petach Tikva 1:0 Bnei Sakhnin
FT Maccabi Tel Aviv 0:0 Maccabi Haifa
Italy – Serie A
FT Sampdoria 2:0 AC Milan
FT Cagliari 0:2 ChievoVerona
FT Crotone 2:0 Benevento
FT Hellas Verona 0:3 Lazio
FT Inter 1:0 Genoa
FT Sassuolo 0:1 Bologna
FT Fiorentina 1:1 Atalanta
Italy – Serie B
FT Cesena 0:2 Ascoli Picchio FC 1898
Italy – Serie C Grp. A
FT Cuneo 0:1 Pisa
FT Monza 4:0 Carrarese
FT Olbia 2:0 Pontedera
FT Piacenza 2:1 Arzachena
FT Robur Siena 0:0 Alessandria
FT Viterbese 2:3 Giana Erminio
FT Livorno 2:0 Pistoiese
FT Prato 1:0 US Gavorrano
Italy – Serie C Grp. B
FT Pordenone Calcio 4:2 Teramo
FT Mestre 2:1 Triestina
FT AlbinoLeffe 2:1 Gubbio
FT Sudtirol 1:2 Bassano Virtus
FT Vicenza 1:1 FeralpiSalo
FT Sambenedettese 0:1 Calcio Padova
FT Renate 1:0 Reggiana
FT Santarcangelo 1:5 Fermana
Japan – J. League 2
FT Mito Hollyhock 4:0 Thespakusatsu Gunma
FT Matsumoto Yamaga 2:3 Renofa Yamaguchi
FT FC Gifu 1:2 Avispa Fukuoka
FT Montedio Yamagata 0:1 Roasso Kumamoto
FT Zweigen Kanazawa 1:1 Oita Trinita
FT Ehime FC 2:3 Yokohama FC
FT Nagoya Grampus Eight 4:1 Tokyo Verdy
FT V-Varen Nagasaki 2:1 JEF United Chiba
Kazakhstan – Premier League
FT Kairat Almaty 2:0 Tobol Kostanay
FT Okzhetpes Kokshetau 1:2 Atyrau
FT Aktobe 0:1 Kaisar Kyzylorda
FT Akzhaiyk Uralsk 1:2 Shakhter Karagandy
FT Ordabasy Shymkent 1:2 Irtysh Pavlodar
Latvia – Virsliga
FT FK Spartaks 3:1 FS Metta/LU
FT Ventspils 0:2 Riga FC
Moldova – National Division
FT FC Milsami Orhei 1:0 FC Zaria
FT Speranta 2:0 FC Spicul Chiscareni
Morocco – Botola Pro
FT Chabab Rif Al Hoceima 2:0 Chabab Atlas Khenifra
FT Racing de Casablanca 0:3 Hassania Agadir
FT OCK Khouribga 1:1 Ittihad Tanger
FT Difaa El Jadida 3:1 Rapide Club Oued Zem
Netherlands – Eredivisie
FT FC Utrecht 1:7 PSV Eindhoven
FT Ajax 1:2 Vitesse
FT VVV-Venlo 1:1 PEC Zwolle
FT FC Groningen 1:0 FC Twente
FT AZ Alkmaar 0:2 Excelsior
Norway – Eliteserien
FT Aalesund 0:1 Sogndal
FT Kristiansund BK 1:0 Stabaek
FT Lillestroem 0:3 Rosenborg
FT Molde 3:1 Sandefjord
FT Stroemsgodset 2:1 Tromsoe
FT Vaalerenga 2:1 Brann
Norway – Toppserien
FT Roea 4:2 Grand Bodoe
Norway – 1. Divisjon
FT Elverum 5:0 Arendal Fotball
FT Floroe 1:1 Ranheim
FT Start 1:1 Levanger
FT Tromsdalen 1:4 Jerv
FT Kongsvinger 3:2 Fredrikstad
FT Mjoendalen 3:0 Aasane
FT Sandnes 2:0 Stroemmen
Paraguay – Division Profesional – Clausura
FT Libertad 2:1 Olimpia
FT Deportivo Capiata 3:0 Sol de America
Peru – Primera Division – Clausura
Pst Deportivo Municipal -:- Universitario de Deportes
FT Sport Huancayo 1:1 Union Comercio
FT Real Garcilaso 2:1 Sport Rosario
FT Alianza Lima 2:1 Sporting Cristal
Poland – Ekstraklasa
FT Zaglebie Lubin 1:0 Sandecja Nowy Sacz
FT Jagiellonia Bialystok 1:0 Legia Warszawa
Poland – 1. Division
FT Pogon Siedlce 1:3 Ruch Chorzow
Poland – 2. Division
FT Gwardia Koszalin 1:1 KS Legionovia Legionowo
Portugal – Primeira Liga
FT Vitoria de Guimaraes 2:1 Maritimo
FT Feirense 1:4 Belenenses
FT Tondela 1:2 Braga
FT Aves 0:0 Rio Ave
Romania – Liga I
FT Juventus Bucuresti 1:1 Gaz Metan Medias
FT CSMS Iasi 1:1 ACS Poli Timisoara
FT FC FCSB 1:0 Dinamo Bucuresti
Russia – Premier League
FT Ural 3:1 Tosno
FT FC Rostov 0:1 Lokomotiv Moscow
FT FC Ufa 1:0 Arsenal Tula
FT FC Krasnodar 0:2 Zenit St. Petersburg
Russia – National Football League
FT Luch Energiya Vladivostok 0:0 Fakel
FT Sibir Novosibirsk 1:1 Dinamo St Petersburg
FT FC Yenisey Krasnoyarsk 1:0 Krylya Sovetov Samara
FT FC Rotor Volgograd 2:1 Kuban Krasnodar
FT Tyumen 4:0 Avangard Kursk
FT FC Orenburg 1:0 Shinnik Yaroslavl
FT FC Tambov 3:1 FC Volgar
FT Spartak Moscow II 0:1 Khimki
FT Zenit St. Petersburg II 2:1 Olimpiec Nizhny
FT Baltika 2:1 Tom Tomsk
Russia – PFL Zone Center
FT Metalurg Lypetsk 2:1 FC Rotor Volgograd II
Russia – PFL Zone South
FT Armavir FC 5:0 Dinamo Stavropol
Russia – PFL Zone Ural-Povolzhye
FT FC Chelyabinsk 1:3 NoSta
Cnc Mordovya -:- Akademiya Togliati
Cnc Dinamo Kirov -:- KamAZ
FT Lada Togliati 0:2 Zenit Izhevsk
FT Mordovya 1:0 Krylya Sovetov Samara II
FT Volga Ulyanovsk 1:0 Anzhi-Junior Zelenodolsk
Scotland – Premiership
FT Motherwell 0:1 Aberdeen
Scotland – Championship
FT St. Mirren 3:1 Queen of South
Serbia – Super Liga
FT FK Zemun 1:1 FK Spartak Subotica
FT FK Crvena Zvezda 2:0 Vojvodina
FT Napredak 3:1 Macva Sabac
FT Mladost Lucani 1:3 Vozdovac
FT Radnicki Nis 1:0 Javor
FT Rad Beograd 2:4 Partizan Beograd
FT Cukaricki 2:0 Borac Cacak
FT FK Radnik Surdulica 3:1 Backa Backa Palanka
Slovakia – Super Liga
FT Zemplin Michalovce 1:2 DAC 1904 Dunajska Streda
FT Tatran Presov 0:7 Trencin
FT Zilina 3:2 Slovan Bratislava
Slovenia – Prva Liga
FT Domzale 0:1 Rudar Velenje
South Africa – Premier Soccer League
FT Chippa United 0:0 Bloemfontein Celtic
South Korea – K. League Classic
FT FC Seoul 1:1 Pohang Steelers
FT Jeonbuk FC 1:1 Daegu FC
FT Gwangju FC 1:1 Gangwon FC
South Korea – K. League Challenge
FT Seongnam FC 1:0 Asan Mugunghwa
FT Seoul E-Land FC 2:2 Busan I’Park
Spain – Primera Division
FT Espanyol 4:1 Deportivo La Coruna
FT Getafe 4:0 Villarreal
FT Eibar 0:4 Celta Vigo
FT Las Palmas 0:2 Leganes
FT Real Sociedad 2:3 Valencia
Spain – Segunda Division
FT Huesca 1:0 Valladolid
FT Rayo Vallecano 3:1 Leonesa
FT Albacete 2:1 Real Oviedo
FT Cadiz 0:0 Numancia
FT Zaragoza 1:1 Gimnastic
Spain – Segunda B Grp. I
FT Atletico Madrid B 3:0 Cerceda
FT AD Union Adarve 2:1 Toledo
FT Navalcarnero 2:1 Real Madrid Castilla
FT RC Deportivo Fabril 3:1 Coruxo F.C.
FT Pontevedra 3:0 San Sebastian de los Reyes
FT Ponferradina 1:1 Valladolid B
FT Guijuelo 0:1 Racing de Ferrol
FT CF Talavera de la Reina 0:3 Rayo Majadahonda
FT Gimnastica Segoviana 1:2 Fuenlabrada
Spain – Segunda B Grp. II
FT Osasuna B 2:1 SD Leioa
FT Sporting Gijon B 3:1 Izarra
FT SD Gernika 2:2 CD Vitoria
FT Real Union 3:1 SD Amorebieta
FT Tudelano 0:0 CD Lealtad
FT Mirandes 1:1 Athletic Bilbao B
FT Racing Santander 2:0 Pena Sport
FT Logrones 1:2 Caudal Deportivo
Spain – Segunda B Grp. III
FT Villarreal B 2:0 UD Cornella
FT UE Olot 1:1 Pena Dep. Santa Eulalia
FT Elche 3:3 Atletico Baleares
FT Mallorca 4:0 Llagostera
FT SD Formentera 0:0 Alcoyano
FT Ebro 1:0 Hercules
FT Sabadell 2:2 CF Peralada
FT Lleida Esportiu 0:1 Atletico Saguntino
FT Badalona 5:2 Deportivo Aragon
Spain – Segunda B Grp. IV
FT Cordoba B 2:2 Futbol Club Jumilla
FT Marbella FC 2:1 Las Palmas B
FT Melilla 4:0 Betis Deportivo Balompie
FT UCAM Murcia 1:1 CD Badajoz
FT Villanovense 1:1 Real Murcia
FT Merida 2:1 Cartagena
FT Ecija 1:1 Extremadura
FT Recreativo Huelva 1:1 Linense
FT CD El Ejido 2012 5:1 Lorca Deportiva
FT San Fernando CD 2:2 Granada B
Sweden – Allsvenskan
FT Kalmar FF 2:1 Oestersunds FK
FT Djurgaarden 1:1 Hammarby
FT Joenkoepings Soedra 2:2 GIF Sundsvall
FT Haecken 1:6 AIK
Sweden – Superettan
FT Norrby 0:2 Oesters IF
FT Syrianska 1:2 Gefle
FT Helsingborg 0:0 Falkenbergs FF
Switzerland – Super League
FT Lugano 0:3 Grasshopper
FT Sion 0:1 Young Boys
FT St. Gallen 3:0 Thun
Switzerland – Challenge League
FT Servette 5:1 Wohlen
FT FC Vaduz 1:0 Chiasso
FT Winterthur 0:1 Xamax
Thailand – Thai League
FT Chonburi 1:1 Ubon UMT FC
Pst Thai Honda -:- Nakhon Ratchasima FC
FT Pattaya United 2:5 Port FC
FT Ratchaburi FC 0:2 Buriram United
Turkey – Super Lig
FT Sivasspor 2:3 Goztepe
FT Karabukspor 2:4 Yeni Malatyaspor
FT Kasimpasa 1:1 Kayserispor
FT Bursaspor 1:2 Galatasaray
Turkey – 1. Lig
FT Giresunspor 0:0 Elazigspor
FT Erzurum BB 0:2 Boluspor
FT Gazisehir Gaziantep FK 2:2 Eskisehirspor
FT Ankaragucu 1:0 Samsunspor
Ukraine – Premier League
FT Stal Kamianske 1:1 Olimpik Donetsk
FT Mariupol 1:1 FC Olexandria
FT Karpaty 1:1 Chernomorets Odessa
FT Vorskla 1:1 Zorya
Uruguay – Primera Division Clausura
FT Racing 0:1 Nacional
Pst Danubio -:- Sud America
Pst Cerro -:- Juventud de las Piedras
Pst Plaza Colonia -:- Defensor Sporting
Pst Club Atletico Penarol -:- Fenix
Pst El Tanque Sisley -:- Montevideo Wanderers
USA – Major League Soccer
FT DC United 4:0 San Jose Earthquakes
FT Philadelphia Union 3:1 Chicago Fire
FT Columbus Crew 3:2 New York Red Bulls
FT Minnesota United 4:1 FC Dallas
FT Real Salt Lake 2:0 Seattle Sounders FC
FT Vancouver Whitecaps 2:1 Colorado Rapids
FT Sporting Kansas City 2:1 LA Galaxy
FT Atlanta United 2:0 Montreal Impact
USA – NWSL
FT Washington Spirit 0:3 Boston Breakers
FT Houston Dash 2:3 Chicago Red Stars
USA – NASL Fall Season
FT New York Cosmos 0:2 North Carolina FC
FT San Francisco Deltas 2:1 FC Edmonton
FT Jacksonville Armada FC 0:3 Miami FC
USA – USL
FT Richmond Kickers 1:0 Rochester Rhinos
FT Orlando City B 2:1 Charleston Battery
FT Tampa Bay Rowdies 1:0 Charlotte Independence
FT Colorado Springs Switchbacks FC 1:3 Swope Park Rangers
FT Tulsa Roughnecks FC 1:0 LA Galaxy II
FT Saint Louis FC 2:2 FC Cincinnati
FT San Antonio FC 0:1 Rio Grande Valley FC
FT Reno 1868 FC 6:1 Portland Timbers II
FT Sacramento Republic FC 1:3 OKC Energy FC
FT Ottawa Fury 1:1 Louisville City FC
FT Bethlehem Steel FC 3:2 Pittsburgh Riverhounds
Venezuela – Primera Division – Clausura
FT Atletico Socopo 2:1 Caracas
FT Portuguesa FC 0:0 Metropolitanos FC
FT Deportivo Anzoategui 1:1 Mineros De Guayana
FT Atletico Venezuela 1:1 Zamora FC
FT Deportivo La Guaira 0:0 Monagas SC
Vietnam – V-League
FT Can Tho 1:4 FLC Thanh Hoa
FT Dong Tam Long An 2:2 Khanh Hoa Nha Trang
FT CLB TP Ho Chi Minh 1:0 Hoang Anh Gia Lai
FT Ha Noi TT 2:2 Saigon FC
Please follow and like us:
Match results 20-09-17

Match results 20-09-17

Argentina – Cup
FT Independiente 1:2 Atletico Tucuman
Abn Atlanta -:- SC Pacifico
Australia – FFA Cup
FT Gold Coast City 0:6 South Melbourne
AP Blacktown City FC 4:6 Western Sydney Wanderers FC
Austria – Cup
FT USK Anif 1:2 Sturm Graz
FT Voecklamarkt 0:3 Austria Wien
Finished AET Union Gurten 3:4 Altach
FT ASK Elektra 0:4 Rapid Wien
Belgium – Cup
FT KV Mechelen 3:0 Bocholt
FT FC Liege 2:3 Zulte-Waregem
FT Oostende 3:1 Union St.-Gilloise
FT Lommel 1:2 Waasland-Beveren
FT Cercle Brugge 0:1 Genk
FT Royal Excel Mouscron 3:1 Tubize
FT Lokeren 2:0 KFCO Beerschot-Wilrijk
FT Roeselare 1:5 Club Brugge
FT Geel 2:3 Gent
FT Eupen 3:2 Rupel Boom
FT Westerlo 0:1 Anderlecht
FT Standard Liege 4:0 KSK Heist
Brazil – Serie B
FT America MG 1:0 Vila Nova
FT Guarani 0:4 Parana Clube
International – Copa Sudamericana
FT Estudiantes 0:1 Nacional
FT Atletico Junior 3:1 Cerro Porteno
Costa Rica – Primera Division Apertura
FT Guadalupe FC 1:3 Limon
Cyprus – 1. Division
FT Omonia Nicosia 5:2 AEK Larnaca
Czech Republic – Cup
Finished AET Hodonin 0:4 Slovan Liberec
FT HFK Olomouc 1:8 Hradec Kralove
FT Jiskra Domazlice 3:2 Dukla Praha
FT Zivanice 0:8 Sigma Olomouc
FT Kromeriz 0:4 Karvina
FT Mlada Boleslav 3:0 Pribram
FT Jablonec 2:1 Zizkov
FT Vysocina Jihlava 1:0 Sokolov
FT Znojmo 0:1 Sparta Prague
FT Slavia Prague 5:1 Trinec
Denmark – DBU Pokalen
FT Middelfart G og BK 0:2 AaB
FT Otterup 0:2 Randers FC
FT Hedensted 1:3 Lyngby
FT Greve 0:7 FC Midtjylland
FT Naestved 1:3 HB Koege
FT Skive 0:3 FC Koebenhavn
AP Hvidovre 3:4 FC Helsingoer
FT Holbaek 1:0 AC Horsens
FT Slagelse 1:5 Hobro
FT Ledoeje-Smoerum Fodbold 1:5 Broendby IF
England – EFL Cup
FT Arsenal 1:0 Doncaster Rovers
FT Chelsea 5:1 Nottingham Forest
FT Everton 3:0 Sunderland
FT Manchester United 4:1 Burton Albion
FT West Bromwich Albion 1:2 Manchester City
Macedonia – Prva Liga
FT FK Vardar Skopje 2:1 Renova
FT FC Academy Pandev 2:0 Pelister
FT Shkupi 1:0 FK Skopje
FT KF Shkendija 5:0 FK Sileks
FT Pobeda 2:4 Rabotnicki
International – Friendlies
FT USA 5:0 New Zealand
Germany – 1. Bundesliga
FT FC Cologne 0:1 Eintracht Frankfurt
FT Hertha Berlin 2:1 Bayer Leverkusen
FT Freiburg 1:1 Hannover 96
FT Hamburger SV 0:3 Borussia Dortmund
FT Mainz 05 2:3 Hoffenheim
Germany – 2. Bundesliga
FT Eintracht Braunschweig 3:0 Greuther Fuerth
FT Dynamo Dresden 0:2 Arminia Bielefeld
FT FC Heidenheim 2:2 Darmstadt
FT Fortuna Duesseldorf 1:0 Jahn Regensburg
Germany – 3. Liga
FT Meppen 1:0 Osnabrueck
FT RW Erfurt 0:2 Unterhaching
FT Chemnitzer FC 1:2 Fortuna Koeln
FT Preußen Muenster 1:1 Aalen
FT Wuerzburger Kickers 2:2 Carl Zeiss Jena
Germany – Regionalliga North
FT Altonaer FC 93 0:3 Eintracht Braunschweig II
FT St.Pauli II 0:4 Hannover 96 II
Germany – Regionalliga West
FT Fortuna Duesseldorf II 0:3 Oberhausen
FT Wuppertal 3:0 Viktoria Koeln 1904
FT Borussia Dortmund II 0:2 Alemannia Aachen
FT FC Wegberg-Beeck 0:3 Wattenscheid
FT Bonner SC 0:4 Borussia Moenchengladbach II
FT FC Koeln II 0:2 SC Verl
Greece – Cup Grp. 1
FT Platanias 1:0 Apollon Smirnis
Greece – Cup Grp. 2
FT PAOK Thessaloniki FC 2:1 Levadiakos
Greece – Cup Grp. 3
FT AEK Athens 2:0 Lamia
Greece – Cup Grp. 4
FT Atromitos 1:0 AOK Kerkyra
Greece – Cup Grp. 8
FT Panachaiki 1:0 Anagennisi Karditsas
FT Panathinaikos 2:0 AE Larissa
Indonesia – Liga 1
FT Bhayangkara FC 2:1 Pusamania Borneo
FT Mitra Kukar 0:3 Arema
Iran – Persian Gulf Pro League
FT Esteghlal 1:1 Zob Ahan
Italy – Serie A
FT Benevento 0:4 Roma
FT Cagliari 0:1 Sassuolo
FT Genoa 1:1 ChievoVerona
FT Hellas Verona 0:0 Sampdoria
FT Juventus 1:0 Fiorentina
FT Lazio 1:4 SSC Napoli
FT AC Milan 2:0 SPAL 2013
FT Udinese 2:3 Torino
FT Atalanta 5:1 Crotone
Italy – Serie C Grp. A
FT Livorno 3:0 Lucchese
Italy – Serie C Grp. B
FT Fermana 2:0 Sambenedettese
Japan – Cup
FT Matsumoto Yamaga 0:2 Vissel Kobe
FT Urawa Red Diamonds 2:4 Kashima Antlers
FT Cerezo Osaka 1:0 Nagoya Grampus Eight
FT Tsukuba University 0:2 Omiya Ardija
Finished AET Yokohama F.Marinos 3:2 Sanfrecce Hiroshima
FT Nagano Parceiro 0:1 Jubilo Iwata
FT Kawasaki Frontale 4:1 Shimizu S-Pulse
FT Gamba Osaka 2:3 Kashiwa Reysol
Kazakhstan – Premier League
FT Akzhaiyk Uralsk 1:0 Atyrau
FT Kairat Almaty 5:1 Ordabasy Shymkent
FT Aktobe 1:0 Tobol Kostanay
Lithuania – A Lyga
FT FK Utenis Utena 1:2 Zalgiris Vilnius
FT Stumbras Kaunas 1:3 Suduva
Malaysia – Super Liga
FT Kedah 1:3 Felda United FC
FT Johor Darul Ta’zim FC 3:0 Kelantan
FT Selangor 1:2 Selangor Pkns FC
FT Melaka United 3:1 Perak
FT Pahang 3:0 Sarawak FA
FT Pulau Pinang 0:2 PBDKT T-Team FC
Netherlands – KNVB Cup
AP AVV Swift 5:3 Vitesse
FT Capelle 0:5 Roda JC Kerkrade
FT SVV Scheveningen 1:5 Ajax
FT Achilles 29 4:3 NAC Breda
FT CSV Apeldoorn 2:4 Willem II
FT Excelsior 1:2 SC Heerenveen
AP Lisse 7:6 Hoek
FT ONS Sneek 1:3 FC Twente
FT Staphorst 2:3 Koninklijke HFC
FT Katwijk 4:0 Ter Leede
FT Ajax (A) 0:6 FC Utrecht
FT ASV de Dijk 2:1 HHC
FT VVSB 4:1 Telstar
FT Feyenoord 2:0 ADO Den Haag
Norway – Cup
FT Vaalerenga 0:3 Sarpsborg 08
Paraguay – Division Profesional – Clausura
FT Deportivo Capiata 1:0 Libertad
Poland – 2. Division
FT Rozwoj Katowice 0:2 KS Legionovia Legionowo
Poland – FA Cup
Finished AET Gornik Zabrze 3:2 Sandecja Nowy Sacz
Finished AET Korona Kielce 1:0 Wisla Krakow
Portugal – Segunda Liga
FT Arouca 2:0 Sporting CP B
Portugal – League Cup Grp. A
Cnc Real SC -:- Vitoria de Setubal
FT Benfica 1:1 Braga
Portugal – League Cup Grp. B
Cnc Uniao da Madeira -:- Portimonense
Cnc Uniao da Madeira -:- Portimonense
Portugal – League Cup Grp. D
FT Leixoes 1:0 Pacos de Ferreira
Romania – Liga I
FT Botosani 3:3 CSMS Iasi
Pst Dinamo Bucuresti -:- Concordia Chiajna
Russia – PFL Zone East
FT Sakhalin 0:1 Dinamo Barnaul
FT Smena Komsomolsk 0:1 Irtysh
FT Zenit Irkutsk 1:4 FC Chita
Russia – Cup
FT Luch Energiya Vladivostok 2:0 Anzhi Makhachkala
FT Shinnik Yaroslavl 3:0 Ural
FT FC Tambov 1:0 Arsenal Tula
FT FC Orenburg 0:2 Rubin Kazan
FT Tom Tomsk 2:1 FC Krasnodar
Finished AET Avangard Kursk 1:0 CSKA Moscow
FT Tyumen 1:2 Tosno
FT FC Volgar 0:2 FC Rostov
AP Spartak Nalchik 4:2 Dinamo Moscow
FT Kuban Krasnodar 0:2 Spartak Moscow
Scotland – League Cup Final Stage
FT Dundee FC 0:4 Celtic
Serbia – Super Liga
FT Borac Cacak 0:2 FK Crvena Zvezda
FT Partizan Beograd 1:1 Napredak
Singapore – S.League
FT Tampines Rovers FC 1:1 Warriors FC
FT Young Lions 0:1 Balestier Khalsa FC
Slovakia – Super Liga
FT Trencin 2:1 Nitra
FT Spartak Trnava 1:0 Zlate Moravce
FT DAC 1904 Dunajska Streda 1:0 FK Senica
Slovenia – Cup
FT Drava Ptuj 0:3 NK Celje
FT Mura 3:1 Domzale
FT Sampion Celje 0:3 Gorica
South Africa – Premier Soccer League
FT Platinum Stars 0:1 Lamontville Golden Arrows
FT AmaZulu FC 3:0 Bidvest Wits
FT Bloemfontein Celtic 0:2 Baroka FC
FT Maritzburg United 0:2 Kaizer Chiefs
South Korea – K. League Classic
FT Jeonbuk FC 1:2 Sangju Sangmu
FT Jeonnam Dragons 0:0 Incheon United
FT Gwangju FC 1:4 FC Seoul
FT Pohang Steelers 5:2 Gangwon FC
FT Ulsan Hyundai 3:2 Daegu FC
FT Suwon Bluewings 2:3 Jeju United
Spain – Primera Division
FT Leganes 0:0 Girona
FT Athletic Bilbao 1:2 Atletico Madrid
FT Deportivo La Coruna 1:0 Alaves
FT Real Madrid 0:1 Real Betis
FT Sevilla 1:0 Las Palmas
Spain – Copa del Rey
Finished AET SD Formentera 4:3 Logrones
FT Cordoba 1:4 Tenerife
FT Gimnastica Segoviana 0:1 Ponferradina
FT CD Calahorra 1:3 Fuenlabrada
Finished AET CF Talavera de la Reina 0:1 Cartagena
FT Hercules 0:1 Elche
FT Cadiz 1:0 Osasuna
FT Real Murcia 3:1 UE Olot
Sweden – Allsvenskan
FT Halmstads BK 1:1 Kalmar FF
FT Oestersunds FK 2:2 Malmoe FF
FT Joenkoepings Soedra 3:1 Sirius
FT Hammarby 2:1 IFK Gothenburg
Switzerland – Super League
FT Lausanne 1:1 FC Zuerich
FT St. Gallen 2:1 Basel
FT Young Boys 4:1 Luzern
Switzerland – Challenge League
FT Chiasso 1:0 Aarau
FT Xamax 3:2 Servette
FT FC Rapperswil-Jona 0:0 Wil
Thailand – Thai League
FT Super Power Samut Prakan FC 1:3 Suphanburi FC
FT Port FC 1:3 Chonburi
FT Nakhon Ratchasima FC 1:1 Siam Navy FC
FT Chiangrai United 6:0 Sukhothai FC
FT Ubon UMT FC 1:1 Police Tero FC
FT Sisaket FC 0:3 Ratchaburi FC
FT Thai Honda 0:0 Pattaya United
FT Muang Thong United 4:0 Bangkok United
FT Buriram United 1:0 Bangkok Glass
Turkey – Cup
FT Inegolspor 0:2 Yeni Malatyaspor
AP Duzyurtspor 7:8 Gumushanespor
FT Batman Petrolspor 3:1 Goztepe
FT Hatayspor 1:0 Ergene Velimese Spor
FT Erzin Belediyespor 1:2 Fatih Karagumruk
FT Kozan Belediyespor 1:3 Adanaspor
FT Denizlispor 1:0 Duzcespor
FT Hacettepe Spor Kulubu 1:2 Yeni Altindag Belediyespor
FT Keciorengucu 3:1 Silivrispor
FT Kastamonuspor 1:3 Ofspor
Finished AET Sancaktepe Belediyespor 2:4 Elazigspor
FT Bergama Belediyespor 0:2 Sariyer
FT Tuzlaspor 1:0 Zonguldak Komurspor
FT Yesil Bursa 3:1 Karsiyaka
AP Kocaeli Birlik Spor 5:6 Edirnespor Genclik
FT Giresunspor 3:1 Cizrespor
AP Altay 6:7 Erzurum BB
FT Altinordu 1:0 Sultanbeyli Belediyespor
FT Bucaspor 2:0 Pendikspor
AP Samsunspor 4:6 Ankara Demirspor
FT Gaziantepspor 0:3 Tire 1922 Spor
FT Adana Demirspor 3:0 Bayrampasa
FT Manisaspor 4:1 Arsinspor
FT Bursaspor 4:0 Tarsus
FT Fethiyespor 2:0 Nazilli Belediyespor
Venezuela – Primera Division – Clausura
FT Deportivo Tachira 4:1 Deportivo Zulia
Please follow and like us:
All match results 18-09-17

All match results 18-09-17

Argentina – Superliga
FT San Martin San Juan 1:3 River Plate
Argentina – Primera B Metropolitana
FT San Telmo 2:1 Club Atletico Estudiantes
Austria – Cup
AP SV Wimpassing 6:5 BW Linz
Belarus – Premier League
FT Isloch 0:2 BATE Borisov
Bolivia – Primera Division – Clausura Adecuacion
FT Oriente Petrolero 2:2 Club Petrolero
Brazil – Serie A
FT Cruzeiro 1:0 Bahia
Bulgaria – First Professional League
FT Ludogorets Razgrad 2:1 Botev Plovdiv
Colombia – Primera A Clausura
FT America de Cali 3:1 Atletico Huila
FT Rionegro Aguilas 0:1 Deportivo Cali
FT Santa Fe 1:0 Deportivo Pasto
Costa Rica – Primera Division Apertura
FT C.S. Cartagines 2:2 LD Alajuelense
Cyprus – 1. Division
FT APOEL Nicosia 0:1 Anorthosis
FT Apollon Limassol 4:2 Ermis Aradippou
Czech Republic – 1. Division
FT Viktoria Plzen 2:1 Zlin
Denmark – Superligaen
FT FC Nordsjaelland 1:2 AGF
El Salvador – Primera Division – Apertura
FT Isidro Metapan 1:0 CD Chalatenango
Finland – Veikkausliiga
FT FC Inter 1:6 FC Lahti
France – Ligue 2
FT Lens 2:0 Quevilly
International – Friendlies
FT France 3:1 Spain
Germany – Regionalliga Southwest
FT Wormatia Worms 1:4 Saarbruecken
Greece – Super League
FT PAS Giannina 1:1 Panionios
Honduras – Liga Nacional – Apertura
FT CD Motagua 2:1 Real Espana
Iceland – Urvalsdeild
FT Vikingur Olafsvik 1:3 Vikingur Reykjavik
Indonesia – Liga 1
FT PS TNI 2:3 Madura United
Israel – Ligat HaAl
FT Maccabi Netanya 2:3 Maccabi Tel Aviv
Israel – Leumit League
FT Hapoel Ramat Gan 1:1 Hapoel Hadera Eran
FT Beitar Tel Aviv Ramla 3:4 Hapoel Kfar Saba
FT Hapoel Afula 2:3 Hapoel Tel Aviv
Italy – Serie B
FT Avellino 1:1 Venezia
Italy – Serie C Grp. B
FT Calcio Padova 0:0 Vicenza
Japan – J. League 2
FT Roasso Kumamoto 1:1 Avispa Fukuoka
Kazakhstan – Premier League
FT Kaisar Kyzylorda 1:4 FC Astana
Mexico – Liga MX Apertura
FT Veracruz 0:1 Lobos de la BUAP
Norway – Eliteserien
FT Odds Ballklubb 3:2 Aalesund
Paraguay – Division Profesional – Clausura
FT Olimpia 2:2 Independiente CG
FT Rubio Nu 0:0 General Diaz
Peru – Primera Division – Clausura
FT Academia Cantolao 1:1 Sport Huancayo
FT FBC Melgar 2:0 Alianza Atletico
FT CD UT Cajamarca 2:0 Comerciantes Unidos
Poland – Ekstraklasa
FT Lechia Gdansk 3:3 Jagiellonia Bialystok
Poland – 1. Division
FT Ruch Chorzow 1:2 Gornik Leczna
Portugal – Primeira Liga
FT Portimonense 2:1 Feirense
FT Chaves 3:0 Moreirense
Romania – Liga I
FT Astra Giurgiu 3:1 FC Viitorul Constanta
Russia – Premier League
FT Lokomotiv Moscow 0:1 Amkar
FT Zenit St. Petersburg 3:0 FC Ufa
Spain – Primera Division
FT Espanyol 2:1 Celta Vigo
Sweden – Allsvenskan
FT AFC Eskilstuna 1:2 GIF Sundsvall
Sweden – Superettan
FT Oesters IF 0:1 Trelleborgs FF
FT Helsingborg 2:0 Varbergs BoIS FC
Turkey – Super Lig
FT Besiktas 2:0 Konyaspor
Turkey – 1. Lig
FT Eskisehirspor 1:1 Umraniyespor
Uruguay – Primera Division Clausura
FT Boston River 1:0 El Tanque Sisley
FT Sud America 1:1 Juventud de las Piedras
USA – USL
FT OKC Energy FC 2:0 Tulsa Roughnecks FC
FT Vancouver Whitecaps II 1:2 Orange County SC
Venezuela – Primera Division – Clausura
FT Monagas SC 2:1 Atletico Venezuela
FT Zamora FC 2:1 Deportivo La Guaira
Please follow and like us:
WEEKEND RESULTS ALL MAIN LEAGUES: EPL, LA LIGA, BUNDESLIGA, FRENCH LEAGUE 1

WEEKEND RESULTS ALL MAIN LEAGUES: EPL, LA LIGA, BUNDESLIGA, FRENCH LEAGUE 1

ENGLISH PREMIER LEAGUE

17.09. 18:00  Manchester United Everton  4:0
17.09. 15:30 Chelsea  Arsenal 0 : 0
16.09. 19:30 Tottenham Swansea 0 : 0
16.09. 17:00 Huddersfield Leicester 1 : 1
16.09. 17:00 Liverpool Burnley 1 : 1
16.09. 17:00 Newcastle Utd Stoke City 2 : 1
16.09. 17:00 Watford Manchester City 0 : 6
16.09. 17:00 West Brom West Ham 0 : 0
16.09. 14:30 Crystal Palace Southampton 0 : 1
15.09. 22:00 Bournemouth Brighton 2 : 1

 

French Ligue 1

Su 17SepFT Amiens 0 – 2 Marseille
Su 17SepFT Angers 0 – 1 Metz
Su 17SepFT Rennes 0 – 1 Nice
Su 17SepFT Paris St-G. 2 – 0 Lyon
Sa 16SepFT Monaco 3 – 0 Strasbourg
Sa 16SepFT Dijon 0 – 1 St-Etienne
Sa 16SepFT Guingamp 1 – 0 Lille
Sa 16SepFT Nantes 1 – 0 Caen
Sa 16SepFT Troyes 0 – 1 Montpellier
Fr 15SepFT Toulouse 0 – 1 Bordeaux

German Bundesliga

Su 17SepFT Hoffenheim 1 – 1 Hertha Berlin
Su 17SepFT B Leverkusen 4 – 0 Freiburg
Su 17SepFT B Dortmund 5 – 0 Cologne
Sa 16SepFT B Munich 4 – 0 Mainz
Sa 16SepFT E Frankfurt 1 – 2 Augsburg
Sa 16SepFT Stuttgart 1 – 0 Wolfsburg
Sa 16SepFT W Bremen 1 – 2 Schalke
Sa 16SepFT RB Leipzig 2 – 2 Mgladbach
Fr 15SepFT Hannover 2 – 0 Hamburg

Russian League

Su 17SepFT Energiya Kh 2 – 2 Terek Grozny
Su 17SepFT Tosno 2 – 2 Spartak Moscow
Su 17SepFT Rubin 0 – 1 Ural Sver. Oblast
Sa 16SepFT CSKA Mosc. 2 – 0 R. Rostov
Sa 16SepFT Anzhi 1 – 5 FK Krasnodar
Fr 15SepFT Arsenal Tula 1 – 0 Din. Moscow

Spanish La Liga

Su 17SepFT Alaves 0 – 3 Villarreal
Su 17SepFT Girona 0 – 1 Sevilla
Su 17SepFT Las Palmas 1 – 0 Ath Bilbao
Su 17SepFT Sociedad 1 – 3 Real Madrid
Sa 16SepFT Levante 1 – 1 Valencia
Sa 16SepFT Getafe 1 – 2 Barcelona
Sa 16SepFT Real Betis 2 – 1 Deportivo
Sa 16SepFT Atl Madrid 1 – 0 Malaga
Fr 15SepFT Eibar 1 – 0 Leganes

 

Please follow and like us:
Mighty Warriors still top group despite 1 all draw with Zambia (Latest group standings and Sunday fixtures)

Mighty Warriors still top group despite 1 all draw with Zambia (Latest group standings and Sunday fixtures)

Rutendo Makore scored her fifth goal in two games but hosts Zimbabwe were held to a 1-1 draw by Zambia in their crunch Group A clash at the 2017 COSAFA Women’s Championship at the Barbourfields Stadium in Bulawayo on Friday.

Holders Zimbabwe had to come from behind in the second half to grab the point after Barbra Banda had given Zambia a deserved lead at the break. Zimbabwe remain top of the pool on goal-difference going into Sunday’s final round of matches, but they will know that any slip-ups in their match against a tricky Malawi side could prove disastrous for their campaign.

Malawi kept their hopes of a semifinal place alive with a 6-3 victory over Madagascar on Friday. The She-Flames had lost their opening match to Zambia by the same scoreline. The Chawinga sisters did all the damage for Malawi against Madagascar, with captain Tabitha grabbing four goals and younger sibling Temwa the other two.

Malagasy captain Sophie Farafaniaina grabbed a brace for her side, while Mamy Razafindrabe got the other.

The islanders have now no hopes of reaching the semifinals as a best runner-up and will return home after Sunday’s clash with Zambia.

 

FRIDAY’S RESULTS
All at Barbourfields Stadium
Madagascar 3 (Farafaniaina 54′, 69’, Razafindrabe 65’) Malawi 6 (Ta. Chawinga 22′, 37′, 87′, 90’, Te. Chawinga 45′, 49’)
Zimbabwe 1 (Makore 50’) Zambia 1 (Banda 26’)
South Africa 3 (Kgatlana 5′, 88’, Esau 13’) Namibia 1 (Blou 37’)

SATURDAY’S RESULTS
All at Luveve Stadium
Kenya 11 (Adam 9’, 85’, Okoth 25′, 32′, 45′, 51’, Mukhwana 34′, 49’, Salano 54’, Nixon 79’, Rassoie 90og) Mauritius 0
Lesotho 0 Botswana 3 (Gammu 3’, Otlhagile 22′, 26’)
Mozambique 2 (Lucia 74’, Betinha 90’) Swaziland 2 (Nkambule 49’, Nq. Dlamini 75’)

SUNDAY’S FIXTURES
All at Barbourfields Stadium
Zambia vs Madagascar (14h00 local; 12h00 GMT) – Barbourfields Stadium
Zimbabwe vs Malawi (14h00 local; 12h00 GMT) – Luveve Stadium
Namibia vs Lesotho (16h30 local; 14h30 GMT) – Barbourfields Stadium
South Africa vs Botswana (16h30 local; 14h30 GMT) – Luveve Stadium

 

LATEST GROUP STANDINGS

GROUP A                    P          W        D         L          GF       GA       GD       PTS
Zimbabwe                 2          1          1          0          5          1          +4        4
Zambia                      2          1          1          0          7          4          +3        4
Malawi                      2          1          0          1          9          9          0          3
Madagascar              2          0          0          2          3          10        -7         0

 

GROUP B                    P          W        D         L          GF       GA       GD       PTS
Kenya                         2          2          0          0          16        2          +14      6
Swaziland                 2          1          1          0          5          2          +3        4
Mozambique                        2          0          1          1          4          7          -3         1
Mauritius                  2          0          0          2          0          14        -14       0

GROUP C                     P          W        D         L          GF       GA       GD       PTS
South Africa              2          2          0          0          6          1          +5        6
Namibia                    2          1          0          1          5          3          +2        3
Botswana                  2          1          0          1          3          4          -1         3
Lesotho                      2          0          0          2          0          6          -6         0

Please follow and like us:
Mighty Warriors in flying start!! COSAFA CASTLE CUP LOG STANDINGS

Mighty Warriors in flying start!! COSAFA CASTLE CUP LOG STANDINGS

Striker Rutendo Makore netted all four goals as Zimbabwe made an excellent start to their 2017 COSAFA Women’s Championship Group A campaign with a 4-0 victory over Madagascar at the Barbourfields Stadium in Bulawayo on Wednesday. THEY WERE LEADING 1-0 AT HALF TIME BUT CAME BACK STRONGER IN THE 2ND HALF AND FINISHED THEM OFF WITH 3 MORE GOALS!!

 

Zambia and Malawi shared nine goals between them in the other game in Group A, with the She-Polopolo coming out 6-3 winners thanks to a hat-trick from Misozi Zulu as she showed her prowess in front of goal.

Namibia, who have twice before been to the semifinals of this competition, opened their 2017 campaign with a 4-0 thumping of Botswana.

Only the top teams in each pool, as well as the best runner-up, make it through to the semifinals.

Three-time winners South Africa will get their Group C campaign under way today when they take on Lesotho at the Luveve Stadium (kick-off 16h30 local; 14h30 GMT).

Banyana Banyana have had a smooth build-up to the tournament and are defending a proud record in the competition having won 18 of their previous 19 games. Their only defeat was in the 2011 final to Zimbabwe.

THE MIGHTY WARRIORS PLAY AGAINST ZAMBIA TODAY IN A POTENTIAL DECIDER AT  (14h00 local; 12h00 GMT)

 

WEDNESDAY’S RESULTS
All at Barbourfields Stadium
Namibia 4 (Shangula 16′, 43’, Coleman 41’pen, Shikusho 87’) Botswana 0
Zambia 6 (Sosala 12’, M. Zulu 17’, 54, 76’, Banda 23’, Nachula 90’) Malawi 3 (Chawinga 9’, 35’, 86’)
Zimbabwe 4 (Makore 42’, 48’, 76’, 79’) Madagascar 

THURSDAY’S RESULTS
All at Luveve Stadium
Mauritius 0 Swaziland 3 (Sanga 1′, Mdluli 32′, Nkambule 86’)
South Africa 3 (Smeda 28’, Esau 67’, Kgatlana 73’) Lesotho 0
Kenya 5
 (Okoth 23′, 58′, 87’, Adam 84’, Owiti 90’) Mozambique 2 (Lucia 9’, 49’)

 

GROUP A                    P          W        D         L          GF       GA       PTS
Zimbabwe                      1          1          0          0          4          0          3
Zambia                           1          1          0          0          6          3          3
Malawi                           1          0          0          1          3          6          0
Madagascar                  1          0          0          1          0          4          0

 

GROUP B                    P          W        D         L          GF       GA       PTS
Kenya                              1          1          0          0          5          2          3
Swaziland                       1          1          0          0          3          0          3
Mozambique                 1          0          0          1          2          5          0
Mauritius                       1          0          0          1          0          3          0

GROUP C                     P          W        D         L          GF       GA       PTS
Namibia                           1          1          0          0          4          0          3
South Africa                    1          1          0          0          3          0          3
Lesotho                            1          0          0          1          0          3          0
Botswana                         1          0          0          1          0          4          0

TOURNAMENT STATS
Matches Played: 6
Goals scored: 30
Biggest victory: Zimbabwe 4 Madagascar 0 (Group A, September 13)

Please follow and like us:
Mighty Warriors coach pleased with preparations

Mighty Warriors coach pleased with preparations

Hosts Zimbabwe will be among the leading nations at the 2017 COSAFA women’s Championship and coach Sithethelelwe Sibanda says she is pleased with how their preparations have gone to date.

Zimbabwe are the defending champions and will aim for a second successive title in the finals this year that will be played in Bulawayo from September 13-24.

The Mighty Warriors have been drawn in Group A alongside old foes Zambia, Madagascar and Malawi, and have been hard at work in the build-up to the regional showpiece event.

“Even though I would have wanted friendly matches before the team convened for the final camp, I am happy with the way things have gone so far,” Sibanda was quoted by NewsDay.

“The major boost is that the tournament comes at a period when the players have been playing regularly in the league.”

Sibanda says they have covered a lot of ground in training and have been trying to improve the team in all aspects.   “We are improvising by integrating the training of both the physical aspects of the game and the technical and tactical side.”

The coach adds that while they have full respect for all opponents, they do not fear the pool they have been drawn in for the tournament.

“We expected to be grouped alongside any participating team, thus, we are going to prepare the same way for every team that we are going to face, without necessarily focusing on the name of the opponent.

“We have played Zambia before, with varying degrees of success, but all that is in the past now and this time it will be a completely different game.”

But she admits that they cannot afford to let their guard drop just because they are playing at home.

“We have to guard against complacency if we are to do well,” she said.

East African guest nation Kenya head up Group B, where they will face Mauritius, Mozambique and Swaziland in another pool that will be tough to predict.

Three-time winners South Africa are in Group C along with neighbours Namibia, Lesotho and Botswana.
The first COSAFA Women’s Championship was held in Zimbabwe in 2002 and was won by South Africa, who beat their hosts 2-1 in the final.

Four years later and the South Africans triumphed again at the finals in Zambia, when they beat Namibia 3-1 in the decider. South Africa then made it three in a row when they beat Zimbabwe in the finals of the 2008 tournament in Malange, Angola.

But Zimbabwe will be defending the title they won last time the tournament was played in 2011, when they also acted as hosts. They defeated South Africa 1-0 in the final.

Please follow and like us:
Results of matches played yesterday 11-09-17

Results of matches played yesterday 11-09-17

Argentina – Superliga
FT Racing Club 4:1 Temperley
FT Chacarita Juniors 1:1 Tigre
FT Godoy Cruz 2:1 Talleres
FT Rosario Central 0:0 San Lorenzo
FT River Plate 3:1 Banfield
Argentina – Primera B Metropolitana
Abn Atlanta -:- Club Atletico Platense
Austria – Bundesliga
FT Salzburg 2:2 Rapid Wien
Azerbaijan – Premier League
FT Sumqayit 1:0 FK Neftchi
Belarus – Premier League
FT FC Minsk 1:1 FK Slutsk
FT FK Gorodeya 3:2 FK Vitebsk
FT Dinamo Brest 4:1 Isloch
Belgium – First Division A
FT Gent 1:1 Genk
FT Standard Liege 0:0 Sporting Charleroi
FT KV Mechelen 1:1 Oostende
Belgium – First Division B 1st Stage
FT Cercle Brugge 0:1 KFCO Beerschot-Wilrijk
Bolivia – Primera Division – Clausura Adecuacion
FT Blooming 1:2 Bolivar
FT Jorge Wilstermann 1:1 Club Petrolero
FT Nacional Potosi 0:0 Oriente Petrolero
Bosnia-Herzegovina – Premier League
FT FK Krupa 3:1 FK Mladost Doboj Kakanj
FT Radnik Bijeljina 0:2 Zeljeznicar
FT Siroki Brijeg 2:0 Borac Banja Luka
Brazil – Serie A
FT Sao Paulo 2:2 Ponte Preta
FT Atletico PR 1:1 Coritiba
FT Santos FC 2:0 Corinthians
FT Sport Recife 0:1 Avai FC
FT Vitoria 2:2 Fluminense
Brazil – Serie B
FT ABC 0:0 Santa Cruz
FT CRB 0:1 Oeste FC
Bulgaria – First Professional League
FT Dunav Ruse 3:0 Vitosha Bistritsa
FT Botev Plovdiv 2:1 Levski Sofia
Chile – Primera Division Torneo de Transicion
FT Curico Unido 1:1 Deportes Temuco
FT Audax Italiano 2:2 Universidad Catolica
FT Everton CD 3:1 Palestino
FT Antofagasta 1:0 Huachipato
China – Super League
FT Shanghai Shenhua 1:2 Henan Jianye
FT Tianjin Quanjian 3:1 Guizhou Hengfeng Zhicheng
FT Hebei CFFC 2:1 Guangzhou R&F F.C.
FT Chongqing Lifan 2:0 Liaoning Hongyun
FT Beijing Guoan 4:4 Yanbian
China – China League
FT Dalian Transcendence 2:4 Beijing BG
Costa Rica – Primera Division Apertura
FT Club Sport Herediano 1:1 Deportivo Saprissa
FT Municipal Perez Zeledon 3:1 Universidad de Costa Rica
FT Grecia 3:3 Limon
FT Guadalupe FC 2:3 C.S. Cartagines
Croatia – 1. Division
FT NK Lokomotiva 3:0 Inter Zapresic
FT Dinamo Zagreb 3:2 Rudes
Cyprus – 1. Division
FT Pafos FC 1:1 Alki Oroklinis
FT Omonia Nicosia 2:1 Ethnikos Achnas
FT Anorthosis 1:0 Aris Limassol
Czech Republic – 1. Division
FT Mlada Boleslav 3:0 FC Zbrojovka Brno
FT Vysocina Jihlava 3:2 Dukla Praha
FT Sparta Prague 2:0 Karvina
Czech Republic – FNL
FT Sokolov 2:3 Znojmo
Denmark – Superligaen
FT Lyngby 3:1 FC Helsingoer
FT FC Koebenhavn 4:3 FC Midtjylland
FT OB 1:1 Broendby IF
Denmark – 1. Division
FT Esbjerg fB 2:2 FC Roskilde
FT Viborg 3:2 Skive
FT Vendsyssel FF 1:1 Vejle Boldklub
FT Fredericia 2:0 Nykoebing FC
FT Brabrand 1:3 HB Koege
FT Fremad Amager 0:2 Thisted
Denmark – 2. Division Grp. 1
FT Naestved 5:2 Hilleroed
Ecuador – Serie A – Clausura
FT Guayaquil City 0:2 Fuerza Amarilla SC
FT LDU de Quito 2:0 CSD Macara
FT Deportivo Cuenca 3:1 Universidad Catolica
FT El Nacional 1:0 Delfin
FT Emelec 5:1 Clan Juvenil
Egypt – Premier League
FT Al Asyoty Sport 1:1 Misr El-Maqasa
FT Al Masry 1:0 Wadi Degla FC
FT Al Ahly 1:1 El Geish
El Salvador – Primera Division – Apertura
FT Santa Tecla FC 2:1 CD Sonsonate
FT Isidro Metapan 1:0 CD Aguila
FT CD Audaz 0:2 Municipal Limeno
FT CD FAS 2:3 Firpo
England – Premier League
FT Burnley 1:0 Crystal Palace
FT Swansea City 0:1 Newcastle United
Macedonia – Prva Liga
FT Pelister 0:0 FK Skopje
FT Shkupi 2:1 Rabotnicki
FT FC Academy Pandev 1:0 Renova
FT KF Shkendija 3:3 Pobeda
Finland – Veikkausliiga
FT Ilves 3:2 RoPS
FT PS Kemi 1:2 JJK
Finland – Ykkonen
FT GrIFK Grankulla 1:3 TPS
France – Division 1
FT ASJ Soyaux 2:1 Lille
FT Montpellier 8:0 Fleury Merogis U.S
FT Paris FC 2:1 Marseille
FT Bordeaux 3:1 Albi
France – Ligue 1
FT Saint-Etienne 1:1 Angers
FT Lyon 2:1 Guingamp
FT Marseille 1:3 Rennes
Georgia – Erovnuli Liga
FT Saburtalo 5:0 Dinamo Batumi
Germany – 1. Bundesliga
FT Hertha Berlin 1:1 Werder Bremen
FT Schalke 04 3:1 VfB Stuttgart
Germany – 2. Bundesliga
FT Darmstadt 1:2 Bochum
FT Eintracht Braunschweig 1:1 Sandhausen
FT Fortuna Duesseldorf 3:2 Union Berlin
Germany – 3. Liga
FT Meppen 1:1 Aalen
Germany – Regionalliga North
FT Luebeck 1:0 Eintracht Braunschweig II
FT Eintracht Norderstedt 1:0 BSV Rehden
FT VfV Hildesheim 1:2 FC Hansa Lueneburg
FT FC Germania Egestorf-Langreder 3:2 Oldenburg
Germany – Regionalliga Northeast
FT Berliner AK 07 5:2 FC Oberlausitz Neugersdorf
FT Germania Halberstadt 0:5 Energie Cottbus
FT ZFC Meuselwitz 0:1 Budissa Bautzen
FT VfB Auerbach 3:0 BSG Chemie Leipzig
FT FSV Union Fuerstenwalde 5:3 FSV Luckenwalde
FT Babelsberg 0:0 FSV Wacker Nordhausen
Germany – Regionalliga Southwest
FT Saarbruecken 3:0 FSV Frankfurt
FT Hoffenheim II 1:1 SV Roechling
Greece – Super League
FT Panionios 1:1 Panetolikos
FT AEK Athens 4:0 AE Larissa
FT Levadiakos 1:1 Platanias
FT AOK Kerkyra 1:0 Panathinaikos
Guatemala – Liga Nacional Apertura
FT Club Xelaju 2:1 Deportivo Petapa
FT Sanarate 0:0 Deportivo Marquense
FT CSD Municipal 1:0 Antigua Guatemala
FT CD Suchitepequez 1:1 Guastatoya
FT Deportivo Malacateco 2:0 Siquinala
FT Coban Imperial 3:2 CSD Comunicaciones
Honduras – Liga Nacional – Apertura
FT Lobos UPNFM 0:0 Platense FC
FT CD Motagua 1:1 CD Olimpia
FT Real Espana 4:0 CD Marathon
FT Juticalpa 1:1 CD Real Sociedad
FT CD Vida 5:3 Honduras Progreso
Hungary – NB I
FT Videoton FC 3:1 Haladas
FT Paksi SE 2:2 Budapest Honved
Iceland – Urvalsdeild
FT Vikingur Reykjavik 2:2 Stjarnan
FT IA Akranes 2:0 KA Akureyri
FT FH Hafnarfjordur 1:0 Grindavik
FT Valur 1:0 Breidablik
Indonesia – Liga 1
FT Barito Putera 2:0 Sriwijaya FC
FT PSM Makassar 4:1 PS TNI
FT Madura United 2:0 Arema
Israel – Ligat HaAl
FT Hapoel Raanana 0:3 Maccabi Netanya
FT Hapoel Ironi Akko 2:0 Maccabi Haifa
Italy – Serie A
FT Inter 2:0 SPAL 2013
FT Atalanta 2:1 Sassuolo
FT Cagliari 1:0 Crotone
FT Hellas Verona 0:5 Fiorentina
FT Udinese 1:0 Genoa
FT Lazio 4:1 AC Milan
FT Benevento 0:1 Torino
FT Bologna 0:3 SSC Napoli
Italy – Serie B
FT Parma Calcio 1913 0:1 Brescia
Italy – Serie C Grp. A
FT Olbia 1:1 Piacenza
FT Viterbese 4:3 Carrarese
FT Robur Siena 3:2 Arzachena
FT Pontedera 1:1 Giana Erminio
FT Monza 0:0 Pisa
FT Cuneo 1:1 Prato
FT Pro Piacenza 1:1 Alessandria
Pst Livorno -:- Lucchese
Italy – Serie C Grp. B
FT Mestre 1:1 Gubbio
FT Santarcangelo 0:3 Bassano Virtus
FT Alma Juventus Fano 0:1 Pordenone Calcio
FT Sambenedettese 3:2 FeralpiSalo
FT Sudtirol 2:2 Fermana
FT Vicenza 1:0 Teramo
FT Ravenna 1:5 Triestina
FT Renate 0:1 AlbinoLeffe
Japan – J. League
FT Vegalta Sendai 4:1 Sagan Tosu
Japan – J. League 2
FT Fagiano Okayama FC 1:1 Machida Zelvia
FT Kamatamare Sanuki 0:0 Roasso Kumamoto
FT Tokyo Verdy 1:2 Matsumoto Yamaga
FT Thespakusatsu Gunma 2:0 JEF United Chiba
FT V-Varen Nagasaki 2:1 Tokushima Vortis
Kazakhstan – Premier League
FT Irtysh Pavlodar 1:2 Tobol Kostanay
FT Kairat Almaty 3:1 Kaisar Kyzylorda
FT Aktobe 2:0 Shakhter Karagandy
FT Ordabasy Shymkent 1:0 Taraz
Latvia – Virsliga
FT RFS 3:0 FK Jelgava
Luxembourg – National Division
FT Union Titus Petange 2:1 Racing FC Union Luxembourg
FT US Mondorf les Bains 1:1 RM Hamm Benfica
FT F91 Dudelange 7:0 FC Rodange 91
FT Union Esch FC 0:1 FC Progres Niedercorn
FT Una Strassen 0:4 CS Fola Esch
FT FC Differdange 03 6:1 FC Victoria Rosport
Mexico – Liga MX Apertura
FT Lobos de la BUAP 1:3 Monarcas Morelia
FT Queretaro FC 1:2 Leon
FT Monterrey 1:0 Necaxa
FT Pachuca 1:3 CD Guadalajara
FT CF America 2:0 Veracruz
FT Pumas 0:2 Tijuana
Moldova – National Division
FT FC Milsami Orhei 2:0 FC Spicul Chiscareni
FT Speranta 1:2 FC Sheriff
FT FC Zaria 2:0 FC Sfintul Gheorghe
Morocco – Botola Pro
FT OCK Khouribga 1:1 Raja Casablanca
FT MAT Tetouan 2:2 Olympic Club de Safi
FT Wydad Casablanca 1:3 FUS Rabat
Netherlands – Eredivisie
FT SC Heerenveen 2:0 PSV Eindhoven
FT FC Utrecht 2:0 Roda JC Kerkrade
FT Sparta Rotterdam 1:0 FC Twente
FT AZ Alkmaar 2:1 NAC Breda
FT FC Groningen 1:1 VVV-Venlo
Norway – Eliteserien
FT Aalesund 1:1 Stabaek
FT FK Haugesund 1:1 Lillestroem
FT Kristiansund BK 4:1 Tromsoe
FT Sandefjord 3:1 Viking
FT Vaalerenga 1:2 Sarpsborg 08
FT Stroemsgodset 0:2 Rosenborg
Norway – Toppserien
FT Avaldsnes 6:0 Sandviken
FT Trondheims-Oern 3:1 Klepp
Norway – 1. Divisjon
FT Elverum 1:1 Fredrikstad
FT Floroe 0:1 Arendal Fotball
FT Mjoendalen 3:0 Ranheim
FT Tromsdalen 2:3 Ull/Kisa
FT Aasane 1:1 Jerv
FT Kongsvinger 0:0 Stroemmen
FT Sandnes 2:2 Levanger
Paraguay – Division Profesional – Clausura
FT Sportivo Trinidense 0:4 Olimpia
FT General Diaz 1:1 Nacional
Peru – Primera Division – Clausura
FT Sport Rosario 1:1 Sport Huancayo
FT Alianza Lima 1:0 Universitario de Deportes
FT Union Comercio 1:2 Alianza Atletico
FT FBC Melgar 0:2 Real Garcilaso
FT Sporting Cristal 2:2 Comerciantes Unidos
Poland – Ekstraklasa
FT Termalica Nieciecza 1:2 Gornik Zabrze
FT Pogon Szczecin 0:0 Lech Poznan
Poland – 1. Division
FT Chojniczanka Chojnice 3:0 GKS Tychy 71
Poland – 2. Division
FT Stal Stalowa Wola 1:0 Warta Poznan
Portugal – Primeira Liga
FT Vitoria de Setubal 2:0 Braga
FT Vitoria de Guimaraes 1:0 Boavista
FT Estoril 0:2 Moreirense
Portugal – Segunda Liga
FT Nacional 2:0 Academico Viseu
FT Famalicao 3:1 Varzim
FT Penafiel 1:0 Cova da Piedade
FT Leixoes 2:1 Sporting Covilha
FT Sporting CP B 0:1 Gil Vicente
FT Arouca 0:0 Braga B
Romania – Liga I
FT Sepsi OSK 0:3 FC Voluntari
FT CFR Cluj 2:1 CS Universitatea Craiova
Russia – Premier League
FT Dinamo Moscow 0:0 Zenit St. Petersburg
FT FC Ufa 0:1 FC Krasnodar
FT FK Akhmat 1:1 Lokomotiv Moscow
Russia – National Football League
FT Sibir Novosibirsk 1:1 FC Volgar
FT FC Yenisey Krasnoyarsk 4:0 Luch Energiya Vladivostok
FT Zenit St. Petersburg II 3:3 Kuban Krasnodar
FT Tyumen 2:0 Shinnik Yaroslavl
FT FC Orenburg 5:2 Khimki
FT FC Tambov 3:1 Tom Tomsk
FT Baltika 0:0 Olimpiec Nizhny
FT Fakel 2:0 FC Rotor Volgograd
FT Dinamo St Petersburg 1:2 Avangard Kursk
Russia – PFL Zone East
FT Dinamo Barnaul 0:1 FC Chita
FT Irtysh 2:0 Zenit Irkutsk
Serbia – Super Liga
FT Vozdovac 1:1 Vojvodina
Slovakia – Super Liga
FT Spartak Trnava 2:1 Nitra
Slovenia – Prva Liga
FT Krsko Posavje 2:4 Olimpija Ljubljana
South Korea – K. League Classic
FT Suwon Bluewings 3:0 Jeonnam Dragons
FT Jeonbuk FC 4:3 Gangwon FC
FT Incheon United 0:0 Gwangju FC
FT Daegu FC 2:1 Pohang Steelers
South Korea – K. League Challenge
FT Bucheon FC 1995 3:2 Seongnam FC
FT Asan Mugunghwa 1:2 Daejeon Citizen
Spain – Primera Division
FT Deportivo La Coruna 2:4 Real Sociedad
FT Athletic Bilbao 2:0 Girona
FT Celta Vigo 1:0 Alaves
FT Villarreal 3:1 Real Betis
Spain – Segunda Division
FT Tenerife 2:2 Granada
FT Zaragoza 0:1 Alcorcon
FT Leonesa 4:4 Valladolid
FT Albacete 0:1 Lugo
FT Rayo Vallecano 0:3 Osasuna
Spain – Segunda B Grp. I
FT AD Union Adarve 1:1 Rapido de Bouzas
FT Atletico Madrid B 1:1 Celta Vigo B
FT Navalcarnero 2:4 San Sebastian de los Reyes
FT Pontevedra 3:3 Toledo
FT Gimnastica Segoviana 1:2 Cerceda
FT Ponferradina 4:0 Rayo Majadahonda
FT Guijuelo 0:2 Fuenlabrada
FT CF Talavera de la Reina 0:1 Racing de Ferrol
FT RC Deportivo Fabril 3:0 Real Madrid Castilla
Spain – Segunda B Grp. II
FT Mirandes 1:0 Pena Sport
FT CD Lealtad 0:3 SD Leioa
FT Sporting Gijon B 3:1 Racing Santander
FT Tudelano 0:0 Burgos CF
FT Logrones 1:0 SD Amorebieta
Spain – Segunda B Grp. III
FT SD Formentera 1:2 Ontinyent
FT Mallorca 3:2 Atletico Saguntino
FT Valencia B 1:2 Atletico Baleares
FT Lleida Esportiu 2:1 Pena Dep. Santa Eulalia
FT Ebro 0:0 Alcoyano
FT Villarreal B 0:0 Llagostera
FT UE Olot 1:1 Deportivo Aragon
FT Elche 4:1 CF Peralada
FT Sabadell 0:0 Badalona
Spain – Segunda B Grp. IV
FT Merida 4:0 Las Palmas B
FT Melilla 0:0 Real Murcia
FT Cordoba B 0:1 Granada B
FT Linense 2:0 Extremadura
FT Marbella FC 1:0 San Fernando CD
FT Recreativo Huelva 1:0 Betis Deportivo Balompie
FT CD El Ejido 2012 1:1 CD Badajoz
FT Villanovense 2:0 Futbol Club Jumilla
Sweden – Allsvenskan
FT Halmstads BK 0:3 Haecken
FT Hammarby 1:1 AIK
FT Elfsborg 2:2 Kalmar FF
FT Oerebro 2:1 Malmoe FF
FT Sirius 0:1 GIF Sundsvall
FT Joenkoepings Soedra 1:2 IFK Norrkoeping
Sweden – Superettan
FT Gefle 3:2 Norrby
FT Oergryte FF 3:0 Syrianska
Switzerland – Super League
FT Grasshopper 3:2 Sion
FT Luzern 2:2 Thun
FT Young Boys 3:0 Lugano
Switzerland – Challenge League
FT Servette 3:2 Schaffhausen
Thailand – Thai League
FT Nakhon Ratchasima FC 2:2 Suphanburi FC
FT Ubon UMT FC 1:1 Bangkok Glass
FT Pattaya United 1:0 Bangkok United
FT Super Power Samut Prakan FC 1:3 Sisaket FC
FT Buriram United 1:0 Chiangrai United
FT Muang Thong United 3:0 Ratchaburi FC
FT Siam Navy FC 2:2 Chonburi
FT Port FC 3:3 Sukhothai FC
FT Thai Honda 2:1 Police Tero FC
Tunisia – Ligue I
FT Stade Tunisien 2:2 US Monastir
FT Zarzis 0:1 Etoile du Sahel
Turkey – Super Lig
FT Trabzonspor 3:1 Genclerbirligi
FT Osmanlispor FK 0:2 Goztepe
FT Bursaspor 3:0 Akhisar Belediye Genclik Ve Spor
FT Antalyaspor 1:1 Galatasaray
Turkey – 1. Lig
FT Umraniyespor 1:0 Istanbulspor
FT Erzurum BB 1:1 Samsunspor
FT Manisaspor 2:1 Boluspor
FT Giresunspor 3:1 Eskisehirspor
Ukraine – Premier League
FT Zirka 0:1 Chernomorets Odessa
FT Karpaty 1:6 Veres Rivne
FT Stal Kamianske 0:1 Mariupol
FT Dynamo Kyiv 3:0 FC Olexandria
Uruguay – Primera Division Clausura
FT Club Atletico Penarol 2:0 Montevideo Wanderers
Abn El Tanque Sisley -:- Liverpool FC
USA – Major League Soccer
FT DC United 1:2 Orlando City
FT New England Rev. 1:0 Montreal Impact
FT Minnesota United 1:1 Philadelphia Union
FT Houston Dynamo 0:1 Colorado Rapids
FT Vancouver Whitecaps 3:2 Real Salt Lake
FT Columbus Crew 1:1 Sporting Kansas City
FT Atlanta United 3:0 FC Dallas
USA – NWSL
FT North Carolina Courage 1:0 Houston Dash
USA – NASL Fall Season
Pst Puerto Rico FC -:- New York Cosmos
Pst San Francisco Deltas -:- Miami FC
FT FC Edmonton 0:3 North Carolina FC
USA – USL
FT Rochester Rhinos 1:1 Ottawa Fury
FT Pittsburgh Riverhounds 0:3 Louisville City FC
FT Colorado Springs Switchbacks FC 1:2 Phoenix Rising FC
FT Toronto FC II 1:2 New York Red Bulls II
FT Rio Grande Valley FC 1:2 Sacramento Republic FC
FT Saint Louis FC 1:2 Harrisburg City Islanders
FT Orange County SC 2:1 Swope Park Rangers
FT Seattle Sounders FC II 1:1 Reno 1868 FC
FT Portland Timbers II 0:0 Real Monarchs SLC
FT LA Galaxy II 1:1 San Antonio FC
Venezuela – Primera Division – Clausura
FT Carabobo FC 5:1 Trujillanos FC
FT Atletico Socopo 1:4 Zamora FC
FT Portuguesa FC 4:1 Aragua FC
FT Zulia 0:0 Metropolitanos FC
FT Atletico Venezuela 0:2 Deportivo Lara
FT Deportivo La Guaira 2:1 Deportivo Zulia
FT Deportivo Tachira 1:2 Monagas SC
Vietnam – V-League
FT Hoang Anh Gia Lai 4:2 Than Quang Ninh
FT Song Lam Nghe An 1:2 Ha Noi TT
FT Khanh Hoa Nha Trang 1:0 CLB TP Ho Chi Minh
FT Dong Tam Long An 2:3 QNK Quang Nam
FT Saigon FC 2:0 FLC Thanh Hoa
Please follow and like us:
Match Results 05-09-17

Match Results 05-09-17

Argentina – Primera B Metropolitana
FT Atlanta 0:0 Colegiales
Argentina – Cup
FT Newells Old Boys 1:2 Godoy Cruz
International – Asian Cup Qualification Round 3 Grp. A
FT Macau 0:2 India
Pst Kyrgyzstan -:- Myanmar
International – Asian Cup Qualification Round 3 Grp. B
FT North Korea 2:2 Lebanon
FT Malaysia 1:1 Hong Kong
International – Asian Cup Qualification Round 3 Grp. C
FT Cambodia 1:2 Vietnam
FT Jordan 4:1 Afghanistan
International – Asian Cup Qualification Round 3 Grp. D
FT Bhutan 0:2 Palestine
FT Oman 5:0 Maldives
International – Asian Cup Qualification Round 3 Grp. E
FT Singapore 1:1 Turkmenistan
FT Bahrain 5:0 Chinese Taipei
International – Asian Cup Qualification Round 3 Grp. F
FT Nepal 1:2 Tajikistan
FT Philippines 2:2 Yemen
Brazil – Serie B
FT Guarani 0:0 Vila Nova
International – Club Friendlies
FT Lokomotiv Moscow 4:1 Ankaran Hrvatini
FT Djurgaarden 0:1 Molde
Denmark – DBU Pokalen
FT Husum 0:3 FC Helsingoer
England – National League
FT Solihull Moors 2:0 Chester FC
England – National League North
FT Boston United 2:1 North Ferriby United
FT Brackley Town 0:0 Tamworth
FT Chorley 4:1 Darlington
FT FC United of Manchester 1:3 Blyth Spartans
FT Gainsborough 0:3 Bradford PA
FT Harrogate 1:2 Salford City
FT Kidderminster Harriers 2:2 Curzon
FT Leamington 2:3 Alfreton Town
FT Nuneaton Town 0:2 Telford
FT Spennymoor Town FC 2:4 York City
FT Stockport 6:0 Southport
England – National League South
FT Bath City 2:1 Oxford City
FT Bognor Regis Town 1:2 Hungerford Town
FT Braintree Town 1:1 Welling United
FT Chippenham Town 2:0 Gloucester City
FT Eastbourne Borough 3:1 Concord Rangers
FT Hampton & Richmond 1:1 Chelmsford
FT Havant and Waterlooville 1:2 Truro City
FT Poole Town FC 2:4 Hemel Hempstead
FT Weston Super Mare 5:1 Wealdstone
FT Whitehawk 0:4 Dartford
International – EURO U21 Qualification Grp. 1
FT Czech Republic U21 1:1 Belarus U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 2
FT Estonia U21 0:1 Spain U21
FT Slovakia U21 1:0 N.Ireland U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 3
FT Denmark U21 6:0 Lithuania U21
FT Finland U21 1:1 Faroe Islands U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 4
FT Andorra U21 0:6 Ukraine U21
FT Scotland U21 2:0 Netherlands U21
FT England U21 3:0 Latvia U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 5
FT Azerbaijan U21 1:3 Ireland U21
FT Germany U21 1:0 Kosovo U21
FT Norway U21 0:0 Israel U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 6
FT Hungary U21 2:1 Malta U21
FT Sweden U21 4:1 Cyprus U21
FT Belgium U21 0:0 Turkey U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 7
FT Armenia U21 0:3 Macedonia U21
FT Russia U21 3:0 Gibraltar U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 8
FT Romania U21 1:1 Switzerland U21
FT Portugal U21 2:0 Wales U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 9
FT Bulgaria U21 0:1 Luxembourg U21
FT France U21 4:1 Kazakhstan U21
International – Friendlies U21
Cnc Austria U21 -:- Qatar U21
FT Montenegro U21 1:1 Bosnia-Herzegovina U21
N. Ireland – Premiership
FT Carrick Rangers 0:1 Ards
Russia – PFL Zone Ural-Povolzhye
FT Krylya Sovetov Samara II 0:2 Lada Togliati
Slovenia – Cup
FT Tabor 0:3 Maribor
Spain – Copa del Rey
AP Gimnastic 2:4 Lugo
FT Cadiz 1:0 Almeria
Sweden – Superettan
FT Helsingborg 2:2 Dalkurd FF
International – World Cup Qualification AFC 3rd Round Grp. A
FT Qatar 1:2 China
FT Iran 2:2 Syria
FT Uzbekistan 0:0 South Korea
International – World Cup Qualification AFC 3rd Round Grp. B
FT Australia 2:1 Thailand
FT Iraq 1:0 U.A.E.
FT Saudi Arabia 1:0 Japan
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. A
FT DR Congo 2:2 Tunisia
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. B
FT Algeria 0:1 Zambia
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. C
FT Ivory Coast 1:2 Gabon
FT Mali 0:0 Morocco
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. D
FT South Africa 1:2 Cape Verde
FT Burkina Faso 2:2 Senegal
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. E
FT Congo 1:5 Ghana
FT Egypt 1:0 Uganda
International – World Cup Qualification CONCACAF Final Stage
FT Honduras 1:1 USA
International – World Cup Qualification CONMEBOL 1st round
FT Bolivia 1:0 Chile
FT Colombia 1:1 Brazil
FT Ecuador 1:2 Peru
International – World Cup Qualification OFC Final Stage
FT Solomon Islands 2:2 New Zealand
International – World Cup Qualification UEFA 1st Round Grp. D
FT Austria 1:1 Georgia
FT Moldova 0:2 Wales
FT Ireland 0:1 Serbia
International – World Cup Qualification UEFA 1st Round Grp. G
FT Macedonia 1:1 Albania
FT Italy 1:0 Israel
FT Liechtenstein 0:8 Spain
International – World Cup Qualification UEFA 1st Round Grp. I
FT Iceland 2:0 Ukraine
FT Turkey 1:0 Croatia
FT Kosovo 0:1 Finland
Please follow and like us:
Results of all matches played yesterday: 01-09-17

Results of all matches played yesterday: 01-09-17

Argentina – Cup
FT Racing Club 2:4 Olimpo
AP Talleres 3:5 Gimnasia Mendoza
Belgium – First Division B 1st Stage
FT Roeselare 0:4 KFCO Beerschot-Wilrijk
International – Club Friendlies
FT Real Sociedad 1:2 Alaves
FT Sporting Charleroi 5:3 Valenciennes
FT Angers 2:1 Chateauroux
FT Troyes 0:0 Paris FC
FT SG Treis/Allendorf 0:13 Eintracht Frankfurt
FT Werder Bremen 2:0 Korona Kielce
FT St. Pauli 3:0 FC Groningen
FT Wuerzburger Kickers 2:2 Mainz 05
FT Strasbourg 1:0 Sandhausen
FT KSV Ankerbrot 0:16 Austria Wien
FT KV Mechelen 1:1 AZ Alkmaar
FT Bordeaux 0:0 Eibar
FT Beira-Mar 1:5 Tondela
FT Roma 4:1 Chapecoense AF
Ecuador – Serie A – Clausura
FT Clan Juvenil 4:1 Guayaquil City
El Salvador – Primera Division – Apertura
FT CD FAS 3:0 Municipal Limeno
International – EURO U21 Qualification Grp. 1
FT Belarus U21 0:2 Greece U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 2
FT Estonia U21 1:2 Slovakia U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 3
FT Georgia U21 0:3 Poland U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 4
FT Latvia U21 1:1 Ukraine U21
FT Netherlands U21 1:1 England U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 5
FT Kosovo U21 3:2 Norway U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 6
FT Cyprus U21 2:1 Malta U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 7
FT Serbia U21 4:0 Gibraltar U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 8
FT Bosnia-Herzegovina U21 1:3 Romania U21
FT Switzerland U21 0:3 Wales U21
International – EURO U21 Qualification Grp. 9
FT Kazakhstan U21 1:1 Montenegro U21
FT Slovenia U21 3:1 Luxembourg U21
Finland – Ykkonen
FT TPS 2:0 AC Oulu
FT Haka 2:1 EIF
France – National
FT Creteil 2:0 Grenoble
Cnc Red Star -:- SC Bastia
FT Cholet 0:1 Marseille Consolat
FT Boulogne 1:1 AS Beziers
FT Rodez 1:0 Chambly
FT Concarneau 2:3 Lyon la Duchere
FT Pau 2:0 Avranches
FT Entente SSG 1:0 Les Herbiers
International – Friendlies U21
FT Germany U21 1:2 Hungary U21
FT France U21 1:1 Chile U21
FT Spain U21 3:0 Italy U21
FT Austria U21 2:2 Finland U21
Germany – Regionalliga Bayern
FT SpVgg Bayreuth 4:1 FC Pipinsried
Pst 1860 Rosenheim -:- Greuther Fuerth II
FT Burghausen 0:0 FC Schweinfurt
FT 1860 Muenchen 0:0 Ingolstadt II
FT TSV Buchbach 1:1 FC Unterfoehring
FT FC Memmingen 0:2 VfB Eichstаеtt
Germany – Regionalliga Southwest
FT Elversberg 3:1 Hoffenheim II
FT FCA Walldorf 2:2 Koblenz
Germany – Regionalliga West
FT RW Essen 2:4 SC Wiedenbrueck
Ireland – Premier Division
FT Bohemian FC 1:1 Galway United FC
FT Dundalk 6:0 St. Patrick’s Athletic
FT Shamrock Rovers 3:1 Cork City
FT Limerick 0:2 Finn Harps
Ireland – 1. Division
FT Athlone Town 0:1 Cobh Ramblers
FT Cabinteely 0:2 Longford Town
FT UCD 1:0 Wexford FC
FT Waterford FC 1:1 Shelbourne
Israel – Leumit League
FT Hapoel Nazareth Illit 3:1 Hapoel Hadera Eran
FT Hapoel Ramat Gan 1:1 Hapoel Nir Ramat HaSharon
FT Hapoel Petah Tikva 3:0 Hapoel Marmorek
FT Hapoel Rishon LeZion 1:1 Hapoel Kfar Saba
FT Maccabi Herzliya 0:0 Ironi Nesher
Netherlands – Eerste Divisie
FT Jong FC Utrecht 1:0 Jong AZ Alkmaar
FT FC Dordrecht 2:2 FC Emmen
FT Jong PSV 0:3 Jong Ajax
FT Fortuna Sittard 2:1 Almere City FC
FT NEC Nijmegen 2:1 FC Eindhoven
FT Telstar 3:3 FC Oss
FT Helmond Sport 1:1 Go Ahead Eagles
FT MVV Maastricht 3:0 FC Den Bosch
Paraguay – Division Profesional – Clausura
FT Rubio Nu 0:1 Guarani
Poland – 2. Division
FT Radomiak Radom 1:1 MKS Kluczbork
Portugal – League Cup
FT Maritimo 1:0 Estoril
Russia – PFL Zone Center
Cnc Yunost Moscow -:- Zorky Krasnogorsk
FT FC Rotor Volgograd II 0:1 Zorky Krasnogorsk
FT Khimik Novomoskovsk 0:5 Torpedo Moscow
FT Sokol Saratov 0:0 Energomash Belgorod
FT Zenit Penza 0:2 FC Ryazan
Russia – PFL Zone Ural-Povolzhye
FT Ural II 1:2 Zenit Izhevsk
Cnc Akademiya Togliati -:- Neftekhimik
Cnc Dinamo Kirov -:- Volga Ulyanovsk
FT FC Chelyabinsk 5:1 Lada Togliati
FT FC Orenburg II 2:2 NoSta
FT Krylya Sovetov Samara II 2:3 Neftekhimik
FT Syzran-2003 2:1 KamAZ
FT Mordovya 2:0 Anzhi-Junior Zelenodolsk
Russia – PFL Zone West
FT Kolomna 1:0 Luki-Energiya
FT Torpedo Vladimir 2:2 Spartak Kostroma
FT Chertanovo Moscow 4:1 Znamya
FT Pskov 747 2:0 Veles Moscow
FT Tekstilshchik 3:3 FC Dolgoprudny
FT CRFSO Smolensk 1:1 Dinamo St Petersburg II
Scotland – Challenge Cup
FT Stranraer 2:0 Partick Thistle U20
Spain – Segunda Division
FT Granada 2:2 Barcelona B
Sweden – Superettan
FT Oesters IF 1:0 IK Frej Taeby
USA – USL
FT Orlando City B 1:1 Bethlehem Steel FC
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. A
FT Tunisia 2:1 DR Congo
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. B
FT Nigeria 4:0 Cameroon
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. C
FT Morocco 6:0 Mali
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. D
FT Cape Verde 2:1 South Africa
International – World Cup Qualification CAF 3rd Round Grp. E
FT Ghana 1:1 Congo
International – World Cup Qualification CONMEBOL 1st round
FT Chile 0:3 Paraguay
FT Uruguay 0:0 Argentina
FT Brazil 2:0 Ecuador
FT Peru 2:1 Bolivia
International – World Cup Qualification OFC Final Stage
FT New Zealand 6:1 Solomon Islands
International – World Cup Qualification UEFA 1st Round Grp. C
FT Czech Republic 1:2 Germany
FT Norway 2:0 Azerbaijan
FT San Marino 0:3 N.Ireland
International – World Cup Qualification UEFA 1st Round Grp. E
FT Kazakhstan 0:3 Montenegro
FT Denmark 4:0 Poland
FT Romania 1:0 Armenia
International – World Cup Qualification UEFA 1st Round Grp. F
FT Lithuania 0:3 Scotland
FT Malta 0:4 England
FT Slovakia 1:0 Slovenia
Please follow and like us:
September 2017
M T W T F S S
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Skip to toolbar