Day: September 21, 2017

Match results 20-09-17

Match results 20-09-17

Argentina – Cup
FT Independiente 1:2 Atletico Tucuman
Abn Atlanta -:- SC Pacifico
Australia – FFA Cup
FT Gold Coast City 0:6 South Melbourne
AP Blacktown City FC 4:6 Western Sydney Wanderers FC
Austria – Cup
FT USK Anif 1:2 Sturm Graz
FT Voecklamarkt 0:3 Austria Wien
Finished AET Union Gurten 3:4 Altach
FT ASK Elektra 0:4 Rapid Wien
Belgium – Cup
FT KV Mechelen 3:0 Bocholt
FT FC Liege 2:3 Zulte-Waregem
FT Oostende 3:1 Union St.-Gilloise
FT Lommel 1:2 Waasland-Beveren
FT Cercle Brugge 0:1 Genk
FT Royal Excel Mouscron 3:1 Tubize
FT Lokeren 2:0 KFCO Beerschot-Wilrijk
FT Roeselare 1:5 Club Brugge
FT Geel 2:3 Gent
FT Eupen 3:2 Rupel Boom
FT Westerlo 0:1 Anderlecht
FT Standard Liege 4:0 KSK Heist
Brazil – Serie B
FT America MG 1:0 Vila Nova
FT Guarani 0:4 Parana Clube
International – Copa Sudamericana
FT Estudiantes 0:1 Nacional
FT Atletico Junior 3:1 Cerro Porteno
Costa Rica – Primera Division Apertura
FT Guadalupe FC 1:3 Limon
Cyprus – 1. Division
FT Omonia Nicosia 5:2 AEK Larnaca
Czech Republic – Cup
Finished AET Hodonin 0:4 Slovan Liberec
FT HFK Olomouc 1:8 Hradec Kralove
FT Jiskra Domazlice 3:2 Dukla Praha
FT Zivanice 0:8 Sigma Olomouc
FT Kromeriz 0:4 Karvina
FT Mlada Boleslav 3:0 Pribram
FT Jablonec 2:1 Zizkov
FT Vysocina Jihlava 1:0 Sokolov
FT Znojmo 0:1 Sparta Prague
FT Slavia Prague 5:1 Trinec
Denmark – DBU Pokalen
FT Middelfart G og BK 0:2 AaB
FT Otterup 0:2 Randers FC
FT Hedensted 1:3 Lyngby
FT Greve 0:7 FC Midtjylland
FT Naestved 1:3 HB Koege
FT Skive 0:3 FC Koebenhavn
AP Hvidovre 3:4 FC Helsingoer
FT Holbaek 1:0 AC Horsens
FT Slagelse 1:5 Hobro
FT Ledoeje-Smoerum Fodbold 1:5 Broendby IF
England – EFL Cup
FT Arsenal 1:0 Doncaster Rovers
FT Chelsea 5:1 Nottingham Forest
FT Everton 3:0 Sunderland
FT Manchester United 4:1 Burton Albion
FT West Bromwich Albion 1:2 Manchester City
Macedonia – Prva Liga
FT FK Vardar Skopje 2:1 Renova
FT FC Academy Pandev 2:0 Pelister
FT Shkupi 1:0 FK Skopje
FT KF Shkendija 5:0 FK Sileks
FT Pobeda 2:4 Rabotnicki
International – Friendlies
FT USA 5:0 New Zealand
Germany – 1. Bundesliga
FT FC Cologne 0:1 Eintracht Frankfurt
FT Hertha Berlin 2:1 Bayer Leverkusen
FT Freiburg 1:1 Hannover 96
FT Hamburger SV 0:3 Borussia Dortmund
FT Mainz 05 2:3 Hoffenheim
Germany – 2. Bundesliga
FT Eintracht Braunschweig 3:0 Greuther Fuerth
FT Dynamo Dresden 0:2 Arminia Bielefeld
FT FC Heidenheim 2:2 Darmstadt
FT Fortuna Duesseldorf 1:0 Jahn Regensburg
Germany – 3. Liga
FT Meppen 1:0 Osnabrueck
FT RW Erfurt 0:2 Unterhaching
FT Chemnitzer FC 1:2 Fortuna Koeln
FT Preußen Muenster 1:1 Aalen
FT Wuerzburger Kickers 2:2 Carl Zeiss Jena
Germany – Regionalliga North
FT Altonaer FC 93 0:3 Eintracht Braunschweig II
FT St.Pauli II 0:4 Hannover 96 II
Germany – Regionalliga West
FT Fortuna Duesseldorf II 0:3 Oberhausen
FT Wuppertal 3:0 Viktoria Koeln 1904
FT Borussia Dortmund II 0:2 Alemannia Aachen
FT FC Wegberg-Beeck 0:3 Wattenscheid
FT Bonner SC 0:4 Borussia Moenchengladbach II
FT FC Koeln II 0:2 SC Verl
Greece – Cup Grp. 1
FT Platanias 1:0 Apollon Smirnis
Greece – Cup Grp. 2
FT PAOK Thessaloniki FC 2:1 Levadiakos
Greece – Cup Grp. 3
FT AEK Athens 2:0 Lamia
Greece – Cup Grp. 4
FT Atromitos 1:0 AOK Kerkyra
Greece – Cup Grp. 8
FT Panachaiki 1:0 Anagennisi Karditsas
FT Panathinaikos 2:0 AE Larissa
Indonesia – Liga 1
FT Bhayangkara FC 2:1 Pusamania Borneo
FT Mitra Kukar 0:3 Arema
Iran – Persian Gulf Pro League
FT Esteghlal 1:1 Zob Ahan
Italy – Serie A
FT Benevento 0:4 Roma
FT Cagliari 0:1 Sassuolo
FT Genoa 1:1 ChievoVerona
FT Hellas Verona 0:0 Sampdoria
FT Juventus 1:0 Fiorentina
FT Lazio 1:4 SSC Napoli
FT AC Milan 2:0 SPAL 2013
FT Udinese 2:3 Torino
FT Atalanta 5:1 Crotone
Italy – Serie C Grp. A
FT Livorno 3:0 Lucchese
Italy – Serie C Grp. B
FT Fermana 2:0 Sambenedettese
Japan – Cup
FT Matsumoto Yamaga 0:2 Vissel Kobe
FT Urawa Red Diamonds 2:4 Kashima Antlers
FT Cerezo Osaka 1:0 Nagoya Grampus Eight
FT Tsukuba University 0:2 Omiya Ardija
Finished AET Yokohama F.Marinos 3:2 Sanfrecce Hiroshima
FT Nagano Parceiro 0:1 Jubilo Iwata
FT Kawasaki Frontale 4:1 Shimizu S-Pulse
FT Gamba Osaka 2:3 Kashiwa Reysol
Kazakhstan – Premier League
FT Akzhaiyk Uralsk 1:0 Atyrau
FT Kairat Almaty 5:1 Ordabasy Shymkent
FT Aktobe 1:0 Tobol Kostanay
Lithuania – A Lyga
FT FK Utenis Utena 1:2 Zalgiris Vilnius
FT Stumbras Kaunas 1:3 Suduva
Malaysia – Super Liga
FT Kedah 1:3 Felda United FC
FT Johor Darul Ta’zim FC 3:0 Kelantan
FT Selangor 1:2 Selangor Pkns FC
FT Melaka United 3:1 Perak
FT Pahang 3:0 Sarawak FA
FT Pulau Pinang 0:2 PBDKT T-Team FC
Netherlands – KNVB Cup
AP AVV Swift 5:3 Vitesse
FT Capelle 0:5 Roda JC Kerkrade
FT SVV Scheveningen 1:5 Ajax
FT Achilles 29 4:3 NAC Breda
FT CSV Apeldoorn 2:4 Willem II
FT Excelsior 1:2 SC Heerenveen
AP Lisse 7:6 Hoek
FT ONS Sneek 1:3 FC Twente
FT Staphorst 2:3 Koninklijke HFC
FT Katwijk 4:0 Ter Leede
FT Ajax (A) 0:6 FC Utrecht
FT ASV de Dijk 2:1 HHC
FT VVSB 4:1 Telstar
FT Feyenoord 2:0 ADO Den Haag
Norway – Cup
FT Vaalerenga 0:3 Sarpsborg 08
Paraguay – Division Profesional – Clausura
FT Deportivo Capiata 1:0 Libertad
Poland – 2. Division
FT Rozwoj Katowice 0:2 KS Legionovia Legionowo
Poland – FA Cup
Finished AET Gornik Zabrze 3:2 Sandecja Nowy Sacz
Finished AET Korona Kielce 1:0 Wisla Krakow
Portugal – Segunda Liga
FT Arouca 2:0 Sporting CP B
Portugal – League Cup Grp. A
Cnc Real SC -:- Vitoria de Setubal
FT Benfica 1:1 Braga
Portugal – League Cup Grp. B
Cnc Uniao da Madeira -:- Portimonense
Cnc Uniao da Madeira -:- Portimonense
Portugal – League Cup Grp. D
FT Leixoes 1:0 Pacos de Ferreira
Romania – Liga I
FT Botosani 3:3 CSMS Iasi
Pst Dinamo Bucuresti -:- Concordia Chiajna
Russia – PFL Zone East
FT Sakhalin 0:1 Dinamo Barnaul
FT Smena Komsomolsk 0:1 Irtysh
FT Zenit Irkutsk 1:4 FC Chita
Russia – Cup
FT Luch Energiya Vladivostok 2:0 Anzhi Makhachkala
FT Shinnik Yaroslavl 3:0 Ural
FT FC Tambov 1:0 Arsenal Tula
FT FC Orenburg 0:2 Rubin Kazan
FT Tom Tomsk 2:1 FC Krasnodar
Finished AET Avangard Kursk 1:0 CSKA Moscow
FT Tyumen 1:2 Tosno
FT FC Volgar 0:2 FC Rostov
AP Spartak Nalchik 4:2 Dinamo Moscow
FT Kuban Krasnodar 0:2 Spartak Moscow
Scotland – League Cup Final Stage
FT Dundee FC 0:4 Celtic
Serbia – Super Liga
FT Borac Cacak 0:2 FK Crvena Zvezda
FT Partizan Beograd 1:1 Napredak
Singapore – S.League
FT Tampines Rovers FC 1:1 Warriors FC
FT Young Lions 0:1 Balestier Khalsa FC
Slovakia – Super Liga
FT Trencin 2:1 Nitra
FT Spartak Trnava 1:0 Zlate Moravce
FT DAC 1904 Dunajska Streda 1:0 FK Senica
Slovenia – Cup
FT Drava Ptuj 0:3 NK Celje
FT Mura 3:1 Domzale
FT Sampion Celje 0:3 Gorica
South Africa – Premier Soccer League
FT Platinum Stars 0:1 Lamontville Golden Arrows
FT AmaZulu FC 3:0 Bidvest Wits
FT Bloemfontein Celtic 0:2 Baroka FC
FT Maritzburg United 0:2 Kaizer Chiefs
South Korea – K. League Classic
FT Jeonbuk FC 1:2 Sangju Sangmu
FT Jeonnam Dragons 0:0 Incheon United
FT Gwangju FC 1:4 FC Seoul
FT Pohang Steelers 5:2 Gangwon FC
FT Ulsan Hyundai 3:2 Daegu FC
FT Suwon Bluewings 2:3 Jeju United
Spain – Primera Division
FT Leganes 0:0 Girona
FT Athletic Bilbao 1:2 Atletico Madrid
FT Deportivo La Coruna 1:0 Alaves
FT Real Madrid 0:1 Real Betis
FT Sevilla 1:0 Las Palmas
Spain – Copa del Rey
Finished AET SD Formentera 4:3 Logrones
FT Cordoba 1:4 Tenerife
FT Gimnastica Segoviana 0:1 Ponferradina
FT CD Calahorra 1:3 Fuenlabrada
Finished AET CF Talavera de la Reina 0:1 Cartagena
FT Hercules 0:1 Elche
FT Cadiz 1:0 Osasuna
FT Real Murcia 3:1 UE Olot
Sweden – Allsvenskan
FT Halmstads BK 1:1 Kalmar FF
FT Oestersunds FK 2:2 Malmoe FF
FT Joenkoepings Soedra 3:1 Sirius
FT Hammarby 2:1 IFK Gothenburg
Switzerland – Super League
FT Lausanne 1:1 FC Zuerich
FT St. Gallen 2:1 Basel
FT Young Boys 4:1 Luzern
Switzerland – Challenge League
FT Chiasso 1:0 Aarau
FT Xamax 3:2 Servette
FT FC Rapperswil-Jona 0:0 Wil
Thailand – Thai League
FT Super Power Samut Prakan FC 1:3 Suphanburi FC
FT Port FC 1:3 Chonburi
FT Nakhon Ratchasima FC 1:1 Siam Navy FC
FT Chiangrai United 6:0 Sukhothai FC
FT Ubon UMT FC 1:1 Police Tero FC
FT Sisaket FC 0:3 Ratchaburi FC
FT Thai Honda 0:0 Pattaya United
FT Muang Thong United 4:0 Bangkok United
FT Buriram United 1:0 Bangkok Glass
Turkey – Cup
FT Inegolspor 0:2 Yeni Malatyaspor
AP Duzyurtspor 7:8 Gumushanespor
FT Batman Petrolspor 3:1 Goztepe
FT Hatayspor 1:0 Ergene Velimese Spor
FT Erzin Belediyespor 1:2 Fatih Karagumruk
FT Kozan Belediyespor 1:3 Adanaspor
FT Denizlispor 1:0 Duzcespor
FT Hacettepe Spor Kulubu 1:2 Yeni Altindag Belediyespor
FT Keciorengucu 3:1 Silivrispor
FT Kastamonuspor 1:3 Ofspor
Finished AET Sancaktepe Belediyespor 2:4 Elazigspor
FT Bergama Belediyespor 0:2 Sariyer
FT Tuzlaspor 1:0 Zonguldak Komurspor
FT Yesil Bursa 3:1 Karsiyaka
AP Kocaeli Birlik Spor 5:6 Edirnespor Genclik
FT Giresunspor 3:1 Cizrespor
AP Altay 6:7 Erzurum BB
FT Altinordu 1:0 Sultanbeyli Belediyespor
FT Bucaspor 2:0 Pendikspor
AP Samsunspor 4:6 Ankara Demirspor
FT Gaziantepspor 0:3 Tire 1922 Spor
FT Adana Demirspor 3:0 Bayrampasa
FT Manisaspor 4:1 Arsinspor
FT Bursaspor 4:0 Tarsus
FT Fethiyespor 2:0 Nazilli Belediyespor
Venezuela – Primera Division – Clausura
FT Deportivo Tachira 4:1 Deportivo Zulia
Please follow and like us:
September 2017
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Enjoy this blog? Please spread the word :)

Skip to toolbar